Jak rzucić bezboleśnie palenie

2013-07-03 4:00

Palenie papierosów jest szkodliwe zarówno dla zdrowia, jak i naszego portfela. Bardzo trudno się go pozbyć, bo nikotyna uzależnia tak samo jak narkotyki. Warto jednak podjąć to wyzwanie. Lato to idealny moment na pożegnanie się z nałogiem.

Każdy uzależniony od papierosów może to zrobić, nieważne, ile i jak długo je pali. Trzeba tylko chcieć. Jeśli podjąłeś decyzję o zerwaniu z tym nałogiem, pierwszy krok do sukcesu masz za sobą. Musisz się jednak do tej chwili nieco przygotować. Przede wszystkim znaleźć kilka powodów, dla których warto rzucić palenie.

Zdrowotny

Spalanie tytoniu w "papierowej koszulce" jest procesem chemicznym, podczas którego powstaje wiele groźnych trucizn. Dym tytoniowy zawiera 4 tys. różnych związków chemicznych. Setki z nich są toksyczne, a przynajmniej 40 ma działanie rakotwórcze. Wszystkie docierają do najgłębszych zakamarków organizmu palacza i powodują liczne schorzenia (choroby układu krążenia, zawał serca, udar czy nowotwory).

Estetyczny

Poprawi się stan twojej skóry, włosy odzyskają blask, zęby lśniącą biel, a ubrania nie będą już przesiąknięte dymem.

Finansowy

Palenie to drogie "hobby". Policz, ile pieniędzy każdego dnia puszczasz z dymem. Przeciętnie palacz wydaje dziennie 10-12 zł na paczkę papierosów. W ciągu roku przeznacza więc na nie ok. 4 tys. zł.

Tę całkiem pokaźną kwotę przeznacz raczej na wakacje i wyjedź. Unikniesz sytuacji, w których zwykle sięgasz po papierosa - związanych ze stresem, ludźmi i miejscami. Taka zmiana nawyków jest niezwykle pomocna w pozbywaniu się nałogu.

Poza tym lato, wakacje - to więcej ruchu na świeżym powietrzu. Podobno papierosy nie smakują tak dobrze w plenerze, zwłaszcza gdy jest upał albo gdy wieje wiatr.

Jak rozładować napięcie

Bieganie, rower, pływanie, nordic walking, gra w piłkę to dobre sposoby na rozładowanie napięcia i rozdrażnienia po rzuceniu palenia. Na początku może być ciężko, ale warto spróbować. Nie musisz przecież katować się treningami czy bić sportowych rekordów. Ważne, aby być aktywnym fizycznie. Sport nie dość, że pozwoli oderwać się od uporczywych myśli o papierosach, to poprawi także sprawność całego ciała.

Warto oczyścić organizm

Pomogą w tym świeże owoce i warzywa, których latem mamy pod dostatkiem. Jagody, aronia, borówki, jeżyny, maliny czy marchewka i kalarepa to źródła substancji wspomagających detoks. Poza tym takie zdrowe "przegryzacze" warto zawsze mieć pod ręką. Zamiast sięgać po papierosa, weź marchewkę.

Dobrze jest też mieć przy sobie jakieś mocno miętowe drażetki, gumy do żucia lub pastylki typu Mentos. Tutaj chodzi nie tyle

o gesty, ile o to, że mocna mięta podrażnia kubki smakowe. A to

powoduje, że drastycznie spada ochota na dodatkowe ich drażnienie dymem z papierosa.

Wspomagacze z nikotyną

Sięgnij po nie, jeśli nie potrafisz samodzielnie uporać się z nałogiem. Są to plastry, gumy do żucia, pastylki do ssania oraz tabletki. Trzy pierwsze produkty dostaniesz w aptekach, bez recepty. Natomiast tabletki musi przepisać lekarz. Środki te bywają często ostatnią deską ratunku dla uzależnionych - i zwykle przynoszą efekty.

Elektroniczny papieros to kolejna alternatywa dla nałogowych palaczy, która pomoże rzucić papierosy. Dym wydzielany podczas jego używania jest bezwonny i zupełnie nieszkodliwy dla otoczenia.

Można też skorzystać z medycyny niekonwencjonalnej - hipnozy, akupunktury czy biorezonansu.

Uwaga!

W czasie rzucania palenia ważne jest wsparcie najbliższych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły