Jak wyjechać do sanatorium

2010-01-28 9:27

Chcesz zatroszczyć się o zdrowie? Wyjedź do sanatorium. Pobyt w uzdrowisku nie tylko pozwoli ci wypocząć, skorzystać z dobrodziejstw miejscowego klimatu, ale i poznać ciekawych ludzi.

Pobyt w uzdrowisku potrafi postawić na nogi schorowanych ludzi dlatego wielu pacjentów stara się o skierowanie. Jak je zdobyć? Przeczytaj nasz poradnik.

W sanatorium można skorzystać z trzech metod leczenia: w sanatorium, szpitalu sanatoryjnym lub ambulatoryjnie.

Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym

Jest bezpłatne i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego, które wystawia tenże szpital. Odpowiednie skierowanie wypisuje lekarz szpitala, w którym się leczyłeś. Jeżeli skierowanie wystawione jest bezpośrednio po zakończonym leczeniu szpitalnym, lekarz ten powinien dołączyć kartę informacyjną zawierającą opis przebiegu choroby, opis leczenia, wyniki badań pomocniczych oraz zalecenia. Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym powinno odbyć się w ciągu 6 miesięcy od daty wypisania z oddziału szpitala lub kliniki. Okres ten może być przedłużony, jeżeli wymaga tego twój stan zdrowia.

Leczenie ambulatoryjne

Jeśli zdecydowałeś się na leczenie ambulatoryjne, musisz na to poświęcić urlop wypoczynkowy. Leczenie ambulatoryjne obejmuje 3 zabiegi dzienne w ciągu 6 lub 18 dni zabiegowych. Skierowanie na leczenie ambulatoryjne potwierdzane jest przez NFZ - nie częściej niż raz na 12 miesięcy. Od 1 lipca 2006 r. masz obowiązek uzgodnić termin rozpoczęcia leczenia z zakładem lecznictwa uzdrowiskowego, do którego otrzymałeś skierowanie (nie później niż 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia leczenia). Za pobyt płacisz sam. Na własną rękę organizujesz wyżywienie i zakwaterowanie, NFZ płaci jedynie za zabiegi zlecone przez lekarza i za opiekę medyczną w wyznaczonej przychodni rehabilitacyjnej.

Jak trafić do sanatorium

1. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe

Skierowanie wystawi ci lekarz (pierwszego kontaktu, rodzinny lub specjalista), który ma podpisaną umowę z wojewódzkim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ nie refunduje leczenia uzdrowiskowego na podstawie skierowania z prywatnych gabinetów lekarskich, które nie podpisały kontraktów z NFZ, ani też leczenia na własną rękę. Musisz mieć aktualne ubezpieczenie zdrowotne. Przy wypisywaniu skierowania lekarz bierze pod uwagę twój aktualny stan zdrowia potwierdzony aktualnymi badaniami. Nie musisz do wniosku dołączać wszystkich badań, wystarczy jeśli lekarz wpisze ich wyniki do formularza. Odpowiedni druk powinien mieć lekarz wypisujący wniosek o leczenie sanatoryjne.

W skierowaniu może on wskazać proponowane miejsce i rodzaj leczenia uzdrowiskowego, ale nie jest to wiążące dla lekarza specjalisty NFZ.

2. Potwierdzenie skierowania przez NFZ

Skierowanie powinieneś przekazać do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego ze względu na miejsce twojego zamieszkania. Możesz to zrobić osobiście, wysłać pocztą lub poprosić o przesłanie lekarza, który wystawił ci skierowanie (na kopercie musi znaleźć się dopisek: "Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe").

W oddziale wojewódzkim Funduszu lekarz balneolog (specjalista leczenia uzdrowiskowego i zabiegów fizykoterapii) ocenia zasadność skierowania. W razie potrzeby może zażądać od lekarza kierującego, żeby uzupełnił dokumentację medyczną lub skierował cię na dodatkowe badania.

3. Wszystko o decyzji NFZ

Twoje skierowanie powinno być rozpatrzone przez właściwy oddział wojewódzki Funduszu w terminie 30 dni. Jeśli okaże się, że musisz uzupełnić dokumentację lub zrobić dodatkowe badania, termin ten może się wydłużyć, jednak nie więcej niż o 14 dni. Jeżeli lekarz balneolog potwierdzi, że powinieneś podreperować zdrowie w uzdrowisku i są wolne miejsca w odpowiednich sanatoriach, oddział wojewódzki Funduszu potwierdza skierowanie i doręcza ci je pocztą nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem leczenia. Jeżeli oddział NFZ nie potwierdzi skierowania z powodu np. braku miejsc w odpowiednim sanatorium, automatycznie trafisz na listę oczekujących. Zostaniesz o tym powiadomiony pisemnie. Otrzymasz też informację o ewentualnym czasie wyjazdu, a twoje skierowanie zostanie potwierdzone w momencie, gdy zwolni się miejsce w uzdrowisku. Miejsce i zakład lecznictwa uzdrowiskowego wskazuje lekarz specjalista NFZ.

4. Gdy rezygnujesz ze skierowania

Jeżeli zrezygnujesz z pobytu w sanatorium, musisz jak najszybciej wysłać do NFZ pismo z uzasadnieniem rezygnacji. Jeśli będzie ona uzasadniona (np. wypadek losowy, nagłe zachorowanie potwierdzone zaświadczeniem lekarskim), NFZ wyznaczy ci nowy termin wyjazdu do uzdrowiska. Jeżeli NFZ nie uwzględnia twojego uzasadnienia, będziesz musiał starać się o nowe skierowanie od lekarza.

5. Koszty pobytu w uzdrowisku

Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest częściowo odpłatny - z własnej kieszeni płacisz za część kosztów wyżywienia i zakwaterowania. Dopłata jest zróżnicowana w zależności od liczby osób w pokoju, jego wyposażenia w węzeł sanitarny, a także od sezonu. Kuracja odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego. Za opiekę lekarską i trzy rodzaje zabiegów płaci Fundusz. Możesz skorzystać z dodatkowych zabiegów, ale płacisz za nie z własnej kieszeni. Tak samo jak za przejazd do sanatorium i z powrotem.


Za leczenie w sanatorium nie płacą dzieci w wieku 3-6 lat, dzieci niepełnosprawne w znacznym stopniu - bez ograniczenia wieku, a także dzieci uprawnione do renty rodzinnej. Jednak zwolnienie to nie dotyczy osoby towarzyszącej (rodzica czy opiekuna).

Najdroższy jest okres od 1 maja do 30 września, natomiast od 1 października do 30 kwietnia jest taniej.

Przeczytaj koniecznie: Zabiegi sanatoryjne i ich ceny

Turnus w sanatorium trwa najczęściej 3 tygodnie - nie krócej. Taki czas jest potrzebny, by stosowane w sanatorium zabiegi przyniosły pożądany efekt leczniczy, który utrzyma się na dłużej. Pierwszego dnia pobytu masz spotkanie z lekarzem, który po obejrzeniu twoich badań i rozmowie zaleca ci odpowiednie zabiegi lecznicze.

ZAPAMIĘTAJ!

Jeśli jedziesz w ramach NFZ, powinieneś mieć przy sobie skierowanie, dowód osobisty, dowód ubezpieczenia oraz całą dokumentację medyczną, czyli prześwietlenia, wyniki badań itp.

Co ci się należy w sanatorium

- wstępne badanie lekarskie;

- codzienny dostęp do opieki lekarskiej i pielęgniarskiej oraz cotygodniowe kontrolne badanie lekarskie;

- końcowe badanie lekarskie;

- nie mniej niż 3 zabiegi fizykalne dziennie przez 6 dni zabiegowych w tygodniu;

- możliwość dokupienia dodatkowych zabiegów;

- możliwość wystawienia recept na leki;

- posiłki dietetyczne;

- leki pierwszej potrzeby na wypadek nagłego zachorowania.

Kiedy nie pojedziesz do sanatorium

Oddział wojewódzki Funduszu może nie potwierdzić twojego skierowania, jeśli nie ma miejsc lub balneolog uzna, że twoja choroba nie kwalifikuje się do leczenia uzdrowiskowego. Takie skierowanie będzie zwrócone lekarzowi, który je wystawił, a ty zostaniesz poinformowany o przyczynie niepotwierdzenia skierowania. Jeśli nie zakwalifikowałeś się z braku miejsc, zostaniesz wpisany na listę pacjentów oczekujących i gdy tylko pojawią się możliwości wyjazdu, twoje skierowania będzie rozpatrzone w pierwszej kolejności. Możesz zażądać wglądu do listy oczekujących.

Jeśli nie masz skierowania albo dostałaś od NFZ decyzję odmowną, możesz pojechać do wybranego sanatorium na własną rękę. Polskie sanatoria mają zazwyczaj oddzielnie zarezerwowane miejsca dla kuracjuszy pełnopłatnych. Musisz tylko kilka tygodni albo - w bardziej obleganych sanatoriach - kilka miesięcy wcześniej zarezerwować swój pobyt. Jeśli chcesz pojechać do sanatorium z małżonkiem, musisz wiedzieć, że NFZ nie ma obowiązku zapewnić wam wspólnego wyjazdu (chyba że jedno z was ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub skończył 65 lat).

Przeciwwskazania zdrowotne

Do uzdrowiska nie wyjedziesz, jeśli cierpisz m.in. na: choróby zakaźne, ostre infekcje (jak ropne zapalenie migdałów, zatok, zębów, grzybice skóry), wirusowe zapalenie wątroby, pełnoobjawową niewydolność krążenia i oddychania, niewydolność wątroby, skazę krwotoczną, chorobę psychiczną, cięższe upośledzenie umysłowe, zniedołężnienie, duży stopnień nietrzymania moczu i kału, uzależnienie od alkoholu i leków, padaczkę z częstymi napadami, czynną chorobę nowotworową. A także jeśli jesteś w ciąży lub okresie karmienia, masz chorobę niedokrwienną serca i zaburzenia jego rytmu oraz nieuregulowane zaburzenia hormonalne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły