Dzielenie się opłatkiem

i

Autor: Pixabay

Wigilia Bożego Narodzenia 2021. Jakie życzenia składać przy opłatku?

2021-12-24 6:24

Łamanie się opłatkiem to jeden z tych zwyczajów, który w Wigilię Bożego Narodzenia często dzieli zamiast łączyć. Po jednej stronie są ci, dla których osobiste składanie życzeń jest bardzo krepujące, po drugiej zaś zwolennicy tradycji i wzruszeń. Zanim zasiądziemy do kolacji A.D. 2021 sprawdźmy, czego życzyć przy dzieleniu się opłatkiem i co odpowiedzieć zamiast legendarnego już „nawzajem”.

Przy okazji składania sobie życzeń wigilijnych podczas dzielenia się opłatkiem, wiele osób czuje skrępowanie. Słowa wypowiedziane osobiście są znacznie bardziej wzniosłe niż krótkie wierszyki z życzeniami wysyłane telefonicznie na Boże Narodzenie. Niektórzy już na samą myśl o łamaniu się opłatkiem czują się nieswojo. Nie wiedzą czego życzyć i co odpowiedzieć. Inni wręcz przeciwnie – wzruszają się, mówią dużo i skłaniają się do nadmiernych refleksji wprawiając tym w zakłopotanie osobę, której składają życzenia. Poza tym, opłatkiem dzielmy się nie tylko w domu ale także na spotkaniach służbowych, w szkole czy w gronie przyjaciół. Czego życzyć przy łamaniu się opłatkiem, by uniknąć krępujących sytuacji?

ZOBACZ TEŻ: Podróżują z dzieckiem i pokazują piękno Polski. Zobacz jakie trasy polecają

Wigilia Bożego Narodzenia 2021. Dzielenie się opłatkiem - czego życzyć?

Dzielenie się opłatkiem jest bardzo osobiste, dlatego warto się do niego przygotować. Pomyśleć o osobie, której składamy życzenia. Nawet jeśli to dla nas krepująca sytuacja, to ułożona wcześniej formułka ułatwi nam zadanie. A może wtedy okaże się, że to nie takie straszne? Dzielenie się opłatkiem może zbliżać szczególnie, kiedy życzenia płyną prosto z serca. Jeśli dobrze znamy osobę, z którą łamiemy się opłatkiem darujmy sobie typowe życzenia zdrowia, szczęścia, sukcesów w pracy i miłości. Oczywiście są one zawsze dobrze widziane, ale może w tym momencie osoba, której je składamy marzy o czymś zupełnie innym? Warto zagłębić się w to czego jej potrzeba i powiedzieć o tym w życzeniach. Np.: Bratu, który buduje dom życzmy, by udało się szybko skończyć. Dziadkom częstych spotkań z wnukami. Mamie, by w końcu znalazła czas dla siebie. Czasami jednak składanie życzeń przy opłatku jest formalnością, bo niewiele wiemy o osobie z którą spotykamy się przy okazji Wigilii, wtedy możemy użyć neutralnych zdań, które zawsze są w dobrym tonie.

NIE PRZEGAP: "Teściowa mnie nie lubi, a szwagier ocenia". Jak wytrwać przy wigilijnym stole?

Oto klika przykładów uniwersalnych życzeń, które możemy złożyć podczas dzielenia się opłatkiem:

„Wszystkiego, co w życiu najważniejsze: mnóstwa miłości, zdrowia, przyjaciół na których zawsze można liczyć oraz sukcesów w życiu osobistym i zawodowym"

„Życzę ci wiary w to, by nawet te marzenia, które dziś wydają się nierealne do spełnienia, ziściły się w nadchodzącym roku. Spokoju w Święta i wystrzałowego Sylwestra”

„Niech Święta Bożego Narodzenia będą piękne, pełne ciepła i miłości, a w nadchodzącym roku niech spełniają się wszystkie Twoje marzenia"

A co w odpowiedzi?

Może zamiast legendarnego już „nawzajem” użyjmy o wiele lepiej brzmiącego „wzajemnie”. Takie jedno słowo czasami wystarczy, ale warto powiedzieć więcej np. „ I Tobie również, zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku”.

Jak dobrze znasz polskie kolędy? Uzupełnij brakujące słowa [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Bóg się rodzi, moc truchleje: Pan niebiosów obnażony. Ogień krzepnie, blask ciemnieje, Ma granice...
Łyżwiarka Magdalena Czyszczon składa góralskie życzenia świąteczne

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają