Opłatek

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Życzenia dla rodziny

Wigilia Bożego Narodzenia 2023. Jakie życzenia składać przy opłatku i co odpowiadać zamiast „i wzajemnie”? Sprawdź, czego można życzyć podczas dzielenia się opłatkiem

2023-12-21 12:54

Jakie życzenia składać przy opłatku? Co odpowiadać podczas dzielenia się opłatkiem? Łamanie się opłatkiem to jeden z tych zwyczajów, który w Wigilię Bożego Narodzenia często dzieli zamiast łączyć. Po jednej stronie są ci, dla których osobiste składanie życzeń jest bardzo krepujące, po drugiej, zwolennicy tradycji i wzruszeń. Zanim zasiądziemy do kolacji A.D. 2023 sprawdźmy, czego życzyć przy dzieleniu się opłatkiem i co odpowiedzieć zamiast legendarnego już „nawzajem”.

To co powiedzieć podczas dzielenia się opłatkiem jest dla wielu osób wyzwaniem. Przy okazji składania sobie życzeń wigilijnych niektórzy czują się skrępowani. Słowa wypowiedziane osobiście są znacznie bardziej wzniosłe niż krótkie wierszyki z życzeniami na Boże Narodzenie wysyłane telefonicznie. Niektórzy już na samą myśl o łamaniu się opłatkiem czują się nieswojo. Nie wiedzą czego życzyć i co odpowiedzieć. Inni wręcz przeciwnie – wzruszają się, mówią dużo i skłaniają się do nadmiernych refleksji wprawiając tym w zakłopotanie osobę, której składają życzenia. Poza tym, opłatkiem dzielmy się nie tylko w domu ale także na spotkaniach służbowych, w szkole czy w gronie przyjaciół. Czego życzyć przy łamaniu się opłatkiem, by uniknąć krępujących sytuacji?

Dzielenie się opłatkiem 2023. Czego życzyć przy opłatku w Wigilię?

Dzielenie się opłatkiem jest bardzo osobiste, dlatego warto się do niego przygotować. Pomyśleć o osobie, której składamy życzenia. Nawet jeśli to dla nas krepująca sytuacja, to ułożona wcześniej formułka ułatwi nam zadanie. A może wtedy okaże się, że to nie takie straszne? Dzielenie się opłatkiem może zbliżać szczególnie, kiedy życzenia płyną prosto z serca. Jeśli dobrze znamy osobę, z którą łamiemy się opłatkiem darujmy sobie typowe życzenia zdrowia, szczęścia, sukcesów w pracy i miłości. Oczywiście są one zawsze dobrze widziane, ale może w tym momencie osoba, której je składamy marzy o czymś zupełnie innym? Warto zagłębić się w to czego jej potrzeba i powiedzieć o tym w życzeniach. Np.: Bratu, który buduje dom życzmy, by udało się szybko skończyć. Dziadkom częstych spotkań z wnukami. Mamie, by w końcu znalazła czas dla siebie. Czasami jednak składanie życzeń przy opłatku jest formalnością, bo niewiele wiemy o osobie z którą spotykamy się przy okazji Wigilii, wtedy możemy użyć neutralnych zdań, które zawsze są w dobrym tonie.

ZOBACZ TEŻ: Życzenia świąteczne i kartki na Boże Narodzenie 2023. Ponad 100 pomysłów na życzenia i piękne obrazki do pobrania za darmo

Krótkie życzenia do opłatka

„Wszystkiego, co w życiu najważniejsze: mnóstwa miłości, zdrowia, przyjaciół na których zawsze można liczyć oraz sukcesów w życiu osobistym i zawodowym"

„Życzę ci wiary w to, by nawet te marzenia, które dziś wydają się nierealne do spełnienia, ziściły się w nadchodzącym roku. Spokoju w Święta i wystrzałowego Sylwestra”

„Niech Święta Bożego Narodzenia będą piękne, pełne ciepła i miłości, a w nadchodzącym roku niech spełniają się wszystkie Twoje marzenia"

Życzenia na Wigilię 2023. Co odpowiedzieć podczas dzielenia się opłatkiem?

Może zamiast legendarnego już „nawzajem” użyjmy o wiele lepiej brzmiącego „wzajemnie”. Takie jedno słowo czasami wystarczy, ale warto powiedzieć więcej np. „ I Tobie również, zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku”.

Sonda
Lubisz zwyczaj dzielenia się opłatkem?
Tego warszawiacy życzą sobie na nowy rok

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają