Święta Wielkanocne to najważniejsze święta dla chrześcijan. W tym czasie wypełnia się najważniejsza tajemnica naszej wiary i stąd ogromna waga tych świąt. Wielkanoc to pamiątka męki i zmartwychwstania Chrystusa. To symbol odrodzenia i nowego życia. Dlatego same święta poprzedzone są starannymi przygotowaniami, a w Wielką Niedzielę kto może zasiada przy stole w jak największym rodzinnym gronie. A tych bliskich, którzy nie mogą być z nami – obdarowujemy kartkami świątecznymi z życzeniami, albo składamy je telefonicznie lub wysyłając e-maila czy sms-a.
Jak składać życzenia wielkanocne?
Czy wypada przesłać życzenia sms-em? Wysyłanie sms-ów to coraz bardziej popularna forma składania sobie życzeń i savoir vivre jednoznacznie jej nie odrzuca, jednak są dwie zasady, których trzeba w tym wypadku przestrzegać. Po pierwsze: życzenia wysyłamy sms-em do osób, których aż tak dobrze nie znamy (do bliskich dzwonimy osobiście!), po drugie: nie korzystajmy z gotowych wierszyków/szablonów życzeń tylko postarajmy się napisać coś od siebie!
Wysyłanie życzeń świątecznych za pomocą poczty elektronicznej jest również dozwolone. Wysyłając e-kartkę lub same życzenia dobrze jest do każdego indywidualnie coś napisać, a wysyłając życzenia do wielu osób np. klientów, z kórymi pracujemy nie musimy tego robić - pamiętajmy tylko o ukryciu adresów mailowych, bo nie każdy życzy sobie, aby jego adres mailowy był widoczny dla pozostałych odbiorców. Przed kliknięciem "wyśli" upewnij się też, że życzenia napisane są bez błędów, a filmik czy zdjęcie, które chcemy dołączyć - nie są za duże!
ZOBACZ TEŻ: Wszystko na temat WIELKANOC
Nie ma jak tradycyjna kartka
Najbardziej cieszy tradycyjna kartka - ma ogromną przewagę wśród innych form składania życzeń - jednak i tu obowiązuje etykieta. Jesli wysyłasz gotową kartkę z wydrukowanymi życzeniami - powitanie i podpis napisz własnoręcznie (najlepiej piórem!), ręcznie zaadresuj też kopertę! A może kartka zrobiona własnoręcznie? W czasie ostatnich lat widać powrót do rękodzieła - coraz więcej osób przywiązuje dużą wagę do celebrowania świąt i kontaktów z bliskimi i karty świąteczne robi samodzielnie. Każda kartka jest wtedy jedyna i niepowtarzalna.
Kiedy sobie życzyć i czego?
Życzenia składamy sobie zawsze przed śniadaniem wielkanocnym, w czasie dzielenia sie jajkiem, ale osobom, których nie będzie z nami - wysyłamy życzenia odpowiednio wcześniej, albo dzwonimy. Przygotowania do świąt trwają cały tydzień poprzedzający Wielką Niedzielę - i jest to dobry czas na wysłanie kartki, e-maila czy telefon. Czego sobie zazwyczaj życzymy? Przy dzieleniu się jajkiem, jak wynika z sondażu przeprowadzonego w 2011 roku na zlecenie Polskiego Radia, najczęściej życzymy sobie zdrowia, radości, pomyślności i spokoju, a także ... pieniędzy.