Grupa Azoty zwiększy dostawy ciepła dla tarnowian. Chemiczny gigant podpisał z MPEC Tarnów umowę obejmującą dodatkowe 30 megawatów energii cieplnej, które trafią do miejskiej sieci. To oznacza wzrost o prawie 20 proc., ponieważ obecnie MPEC zapewnia tarnowianom ponad 160 megawatów energii cieplnej. Dostawy zaczną być realizowane od 1 października 2022 roku. Do tego czasu trzeba jeszcze dokonać inwestycji umożliwiających tranzyt ciepła między Grupą Azoty, a siecią zarządzaną przez MPEC. Grupa Azoty wykonała już szereg działań inwestycyjnych, związanych głównie z przebudową sieci przesyłowych ciepła. Ze strony MPEC będzie to natomiast nowy łącznik sieci o długości 1,4 km, na odcinku od ulicy Siennej do ulicy Łaziennej w Tarnowie. Jego budowa już trwa. Cena sprzedaży ciepła miejskiej spółce przez Grupę Azoty będzie zatwierdzana przez Urząd Regulacji Energetyki. W podpisaniu umowy wzięli udział między innymi:
- prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc,
- przewodniczący rady nadzorczej MPEC Tarnów Piotr Augustyński,
- poseł na sejm z okręgu tarnowskiego Wiesław Krajewski
- wiceprezes Grupy Azoty Grzegorz Kądzielawski.
- Podpisana umowa potwierdza, że Grupa Azoty to wiarygodny partner biznesowy, gwarantujący ciągłość i odpowiednią jakość w zakresie dostaw ciepła. Co ważne, nasze porozumienie wpisuje się również w założenia Europejskiego Zielonego Ładu, ponieważ część energii będzie pochodzić z tzw. ciepła odpadowego wytwarzanego w procesach przemysłowych – powiedział Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
- Zawarta umowa zacieśnia dobre relacje MPEC Tarnów z Grupą Azoty. W efekcie tej umowy zredukujemy zużycie węgla, dzięki czemu poprawi się jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy miasta i regionu - dodał Piotr Augustyński przewodniczący rady nadzorczej MPEC Tarnów.