Spis treści
Rano kartkówka, wieczorem podatki
O Janie Kurku głośno zrobiło się pięć lat temu, gdy jeszcze jako uczeń szkoły średniej został wybrany na sołtysa Poręby Spytkowskiej (gm. Brzesko). Sprawą zainteresował się wówczas portal TVN24, który relacjonował, że młody sołtys łączy działalność publiczną z przygotowaniami do matury, a dietę wynoszącą 200 złotych przeznacza na nagrody w organizowanych przez siebie konkursach. Jego zadaniem jako sołtysa było między innymi zbieranie podatków od mieszkańców.
- Najważniejsze żeby sobie nie narobić problemów w szkole. Na szczęście w klasie maturalnej jest mniej zajęć i kończę lekcje około 11.30 - mówił wtedy dziennikarzom Jan Kurek.
PRZECZYTAJ: Brzesko. W biały dzień dźgał kolegę nożem kuchennym! Poszło o pieniądze
Nagła zmiana planów
Wybory na sołtysa Jan Kurek wygrał w cuglach. Na zebraniu wiejskim poparło go 120 ze 132 uczestników głosowania. Tym większe było zdziwienie, gdy kilka miesięcy później 19-latek zrezygnował z pełnionej przez siebie funkcji. Okazało się, że wstąpił do tarnowskiego seminarium duchownego i marzy o zostaniu księdzem.
Święcenia
Po pięciu latach studiów w seminarium alumni przyjmują święcenia diakonatu, tym samym stając się osobami duchownymi. W sobotę (23 maja) w diecezji tarnowskiej dwaj biskupi pomocniczy wyświęcili łącznie piętnastu nowych diakonów. Jak donosi portal informatorbrzeski.pl, wśród nich znalazł się Jan Kurek.
W kościele Świętej Trójcy w Łęgu Tarnowskim otrzymał on wraz z sześcioma innymi alumnami święcenia z rąk bpa Stanisława Salaterskiego. Z kolei w sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej bp Leszek Leszkiewicz wyświęcił ośmiu nowych diakonów.
Wszyscy oni są na ostatniej prostej do przyjęcia sakramentu kapłaństwa. Zgodnie ze zwyczajem święcenia prezbiteriatu odbywają się po rocznej służbie diakonackiej.
Kim jest diakon?
Diakonat jest pierwszym stopniem święceń sakramentalnych. Słowo wywodzi się z greki i oznacza "sługę", ponieważ diakoni mają pomagać kapłanom w wykonywaniu niektórych czynności takich jak, udzielanie Komunii św., głoszenie kazań, czy przewodniczenie pogrzebom. Nie mogą jednak odprawiać Mszy św., ani udzielać sakramentu namaszczenia chorych.
W Kościele rzymsko-katolickim diakonami mogą być wyłącznie mężczyźni, choć w 2016 roku papież Franciszek ustanowił Komisję ds. Diakonatu Kobiet, której celem jest przestudiowanie kwestii diakonatu kobiet, zwłaszcza w Nowym Testamencie i pierwszych wiekach Kościoła. Diakonem może być żonaty mężczyzna, ma on jednak zamkniętą drogę do przyjęcia święceń prezbiteriatu.
PRZECZYTAJ: Malutka Lenka cierpi na ostrą białaczkę. Jest lek, który może ją uratować!
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ!