Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie.
Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. W sytuacji takich nieprawidłowości zostanie wstrzymana wypłata świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba będzie je oddać.
Po trzech kwartałach tego roku małopolski ZUS zakwestionował zwolnienia na kwotę dwa razy większą niż przez cały poprzedni rok. W Tarnowie na ponad 4,5 tysiąca kontroli, zasiłek musiało zwrócić 395 osób. ZUS odzyskał w ten sposób około 370 tysięcy złotych.
Polecany artykuł:
Rzekomo chorzy pracownicy mają najdziwniejsze pomysły na wykorzystywanie czasu wolnego od obowiązków zawodowych. Wśród najciekawszych znalazła się rodzinna wycieczka na południe Europy, połączona z umieszczeniem zdjęć pięknych, greckich krajobrazów w portalu społecznościowym. W efekcie ZUS zażądał zwrotu kilkunastu tysięcy złotych, pobranych jako zasiłek chorobowy.
Nieuczciwi rekonwalescenci na zwolnieniu lekarskim dokonywali też między innymi remontów swoich mieszkań, prowadzili prace ogrodowe, czy brali udział w zajęciach sportowych.