czad, zatrucie czadem, piecyk gazowy

i

Autor: "Super Express"

Czchów: 16-latek trafił do szpitala po zatruciu czadem. Sprawdź, czy Ty jesteś bezpieczny

2019-10-08 11:51

Tylko krok od tragedii dzielił rodzinę z miejscowości Piaski-Drużków. 16-latek skarżył się na złe samopoczucie oraz zawroty głowy, a jak się okazało przyczyną tego stanu był ulatniający się z pieca kaflowego czad. Szczęśliwie skończyło się tylko na strachu i wizycie w szpitalu.

W pomieszczeniu, w którym przebywał 16-latek stężenie tlenku węgla zostało przekroczone prawie pięciokrotnie. Dlatego warto zainstalować czujnik ostrzegający o podwyższonym poziomie czadu. Tego typu urządzenia powinny znajdować się zwłaszcza tam, gdzie znajdują się sprzęty emitujące gaz nieuchwytny dla ludzkich zmysłów. Do nieszczęścia dochodzi najczęściej za przyczyną niesprawnych lub źle podłączonych kominków, pieców i kuchenek gazowych. W przypadku zagrożenia czujnik wydaje głośne dźwięki, ostrzegając o niebezpieczeństwie.    

Wszystkie lokale, które korzystają z urządzeń gazowych powinny systematycznie, nie rzadziej niż raz w roku przechodzić przeglądy instalacji. Sprzęty służące do ogrzewania muszą być całkowicie sprawne i stosowane zgodnie z ich przeznaczeniem. Należy również pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń i pod żadnym pozorem nie zasłaniać kratek wentylacyjnych. 

W razie jakichkolwiek niepokojących objawów trzeba jak najszybciej wezwać służby ratownicze. Najczęstszymi oznakami zatrucia czadem są: bóle i zawroty głowy, duszności, nudności, uczucie senności oraz ogólne zmęczenie. Jeśli dojdzie do omdlenia należy podjąć akcję resuscytacyjną polegającą na masażu serca i sztucznym oddychaniu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki