Pasterka - co to jest? Kiedy na nią idziemy?

i

Autor: MONKPRESS/East News Szopka

Czy w wigilię obowiązuje post? Czy trzeba iść na Pasterkę? Rozwiewamy wątpliwości

2019-12-24 12:00

Boże Narodzenie w Polsce nieodłącznie kojarzy się z wigilią. Z tym dniem jest związanych szereg zwyczajów, między innymi bezmięsne menu podczas wieczerzy, czy też wizyta o północy w kościele na Mszy św. nazywanej Pasterką. Czy rzeczywiście są to nakazy kościelne, czy elementy polskiego folkloru dodające Bożemu Narodzeniu dodatkowego wymiaru?

Przede wszystkim należy odróżniać dwa pojęcia: post oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ten pierwszy jest szerszym pojęciem, ponieważ oprócz zakazu jedzenia mięsa dotyczy też zakazu spożywania więcej niż trzech posiłków w danym dniu. Tak restrykcyjne wymagania dotyczą wiernych między 18. a 60. rokiem życia i obowiązują wyłącznie w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dodatkowo powinna być praktykowana przez katolików, którzy ukończyli 14. rok życia w każdy piątek w ciągu roku, chyba że w ten dzień przypada uroczystość kościelna. Zatem w wigilię Bożego Narodzenia Kościół nie nakłada na wiernych żadnych restrykcji dotyczących żywienia, o ile nie wypada ona w piątek!

Obowiązkowa nie jest również Pasterka, choć uczestnictwo w niej zwalnia z konieczności odwiedzenia kościoła 25 grudnia. Oczywiście nie ma żadnych przeszkód, by wierni przyszli na Mszę św. i 24 grudnia o północy i 25 grudnia w trakcie dnia. Co więcej mogą wówczas na każdej z tych Mszy przyjąć komunię św. 

A co wówczas, gdy wigilia przypada w niedzielę? Wtedy Pasterka co prawda zwalnia z uczestnictwa we Mszy św. w Boże Narodzenie, ale nie zwalnia z wypełnienia niedzielnego obowiązku. W takiej sytuacji część wiernych 24 grudnia pojawia się w kościele dwa razy. Najpierw w związku z niedzielną liturgią, a następnie o północy na Pasterce.   

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki