Dr Martyka znowu krytykuje szczepionki na COVID-19. Ma inny pomysł na walkę z pandemią

i

Autor: LuAnn Hunt/cc0/pixabay, yt Dr Zbigniew Martyka uważa, że przed szczepieniem powinno się wykonywać testy na obecność przeciwciał w organizmie.

Dr Martyka znowu krytykuje szczepionki na COVID-19. Ma inny pomysł na walkę z pandemią

2021-01-08 10:37

Dr Zbigniew Martyka, kierownik oddziału zakaźnego szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej zabrał głos w sprawie rządowego programu szczepień przeciwko COVID-19. Medyk zgodził się z prof. Włodzimierzem Gutem, że ozdrowieńcy są bardziej chronieni przed ponowną infekcją, niż osoby zaszczepione, które nie przechodziły jeszcze choroby COVID-19. Według dra Martyki przed szczepieniem powinno się testować pacjentów pod kątem obecności przeciwciał w ich organizmach.

Dr Martyka ocenił rządowy program szczepień przeciwko COVID-19

Dr Zbigniew Martyka nie od dziś wyraża się krytycznie o szczepionkach na COVID-19 oraz rządowych strategiach walki z pandemią koronawirusa. Kierownik oddziału zakaźnego szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej przytacza słowa prof. Włodzimierza Guta, wirusologa i doradcy Głównego Inspektora Sanitarnego, który ocenił, że ozdrowieńcy w zasadzie nie muszą się szczepić, bo są lepiej chronieni przed ponowną infekcją, niż osoby zaszczepione, które nie zmagały się z COVID-19. Stosowane szczepionki są skuteczne w około 90 proc. przypadków, co oznacza, że nie każdy organizm nabędzie odporność nawet po zaszczepieniu. 

ZOBACZ: Gdzie w Tarnowie zaszczepić się na COVID-19? Dziesięć punktów szczepień w mieście [LISTA]

Zdaniem dra Martyka przed szczepieniem pacjenci powinni być testowani na obecność przeciwciał w ich organizmach tak, jak dzieje się to w przypadku szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Wówczas można byłoby znacząco ograniczyć liczbę osób szczepionych na COVID-19, które takiej ochrony nie potrzebują, ze względu na przebyte i zwalczone już zakażenie.

- Przed zaproponowaniem szczepienia danej osobie warto wykonać badanie swoistych przeciwciał przeciw wirusowi Sars-CoV-2 - podobnie jak zleca się wykonanie badania przeciwciał anty-HBs przed ewentualnym zaszczepieniem na wzw typu B. Prawdopodobnie wiele osób zdecydowałoby się na wykonanie takich badań, a przy okazji moglibyśmy uzyskać informację o stopniu uodpornienia populacji. Można by było także porównać ilość przeciwciał wytworzonych w grupie zaszczepionych oraz w grupie osób, które przechorowały Covid-19. Byłby to ciekawy materiał porównawczy. Takie podejście na pewno uwiarygodniłoby kampanię rządzących, według której chodzi tu o zdrowie ludzi, a nie o sprzedanie jak największej ilości szczepionek - napisał na swoim profili FB dr Zbigniew Martyka.

Sonda
Czy boisz się skutków ubocznych szczepionki przeciwko COVID-19?

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Pogrzeb w Nowej Białej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki