Fatalne skutki epidemii koronawirusa dla Grupy Azoty! Spółka chce korzystać z Tarczy Antykryzysowej

2020-08-03 17:09

Epidemia koronawirusa negatywnie wpływa na sytuację Grupy Azoty. Zgodnie z raportem opublikowanym przez spółkę, spadek przychodów w niektórych segmentach działalności sięgnął nawet 43 proc. Największe w regionie przedsiębiorstwo zapowiedziało, że będzie się ubiegać o wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej. Rządowe dofinansowanie może wynieść nawet 50 milionów złotych.

Grupa Azoty z niższymi przychodami

Grupa Azoty opublikowała w piątek (31 lipca) raport zatytułowany: "Wpływ pandemii COVID-19 na działalność Grupy Azoty oraz szacunki wyników finansowych za II kwartał 2020 roku". Wynika z niego, że koronawirus mocno i niestety negatywnie oddziałuje na sytuację największego przedsiębiorstwa w regionie. Spadki widać praktycznie w każdym segmencie działalności "Azotów".

Kryzys najmocniej dotknął segment tworzyw sztucznych, produkowanych przez Grupę Azoty na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego i elektrotechnicznego. W II kwartale 2020 roku odnotowano w tym segmencie spadek przychodów o 43 proc. w relacji do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Odrobinę mniejsze spadki dotknęły segment chemiczny. Jak czytamy w raporcie: "w biznesie alkoholi oxo w kwietniu 2020 roku nastąpił spadek cen wyrobów, jako wynik spadkowego trendu dla notowań propylenu oraz mniejszego zapotrzebowania rynkowego z uwagi na pandemię choroby zakaźnej COVID-19. Od początku czerwca 2020 roku nastąpiło ożywienie na rynku alkoholi i plastyfikatorów oraz wzrost cen spowodowany wzrostem cen propylenu. Produkcja alkoholi oxo w II kwartale 2020 roku utrzymywana była na maksymalnych poziomach, produkcja plastyfikatorów wykorzystywała 75 proc. zdolności. Przychody wygenerowane II kwartale 2020 roku w obszarze alkoholi oxo były o 32 proc. niższe niż w analogicznym kwartale roku ubiegłego. Niższe zapotrzebowanie i poziom cen odnotowano także w przypadku melaminy. Przychody ze sprzedaży melaminy w II kwartale 2020 roku były o 38 proc. niższe niż w analogicznym kwartale roku ubiegłego.
W obszarze bieli tytanowej nie stwierdzono znaczącego wpływu COVID-19 w relacji do skali działalności Grupy Azoty pomimo odczuwalnego ograniczenia popytu na niektórych rynkach.
Pod wpływem kryzysu związanego z rozprzestrzenianiem się pandemii choroby zakaźnej COVID-19 pozostawał również rynek produktów RedNOx. Spadek zużycia paliw miał przełożenie na zapotrzebowanie na sprzedaż produktu NOXy (główny produkt tego obszaru biznesowego). W pozostałych branżach takich jak elektrownie, produkcja szkła, papieru czy cementu, gdzie wykorzystywane są produkty segmentu, również odnotowano zmniejszenie przychodów. W przypadku produktów RedNOx wartość sprzedaży w II kwartale 2020 roku spadła o 5 proc. w relacji do analogicznego okresu roku ubiegłego".

"Azoty" chcę pieniędzy z Tarczy Antykryzysowej

W związku z epidemią koronawirusa stosunkowo najmniej ucierpiał segment nawozów sztucznych, choć i tu nastąpił spadek przychodów o około 11 proc. porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku. Spółka zauważyła również wzrost opóźnionych płatności za dostarczony towar, lecz nie miało to istotnego znaczenia dla działalności firmy.  

Chemiczny gigant chce skorzystać z pomocy w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej 4.0. Szacowana wysokość wsparcia dla całej Grupy Azoty wynosi około 50 mln zł, w tym dla tarnowskiej spółki-matki (Grupa Azoty S. A.) około 16 mln zł.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki