Daria Gosek-Popiołek interweniuje w sprawie protestu w gorlickim szpitalu
Posłanka Lewicy Daria Gosek-Popiołek zaangażowała się w pomoc strajkującym członkom personelu pomocniczego szpitala w Gorlicach. Mimo, że pracują oni w placówce medycznej formalnie nie są jej pracownikami, lecz zatrudnia ich firma zewnętrzna. Pracownicy skarżyli się między innymi na brak możliwości uzyskania umów o pracę, potrącanie im z pensji wyjść do toalety i przerw na posiłek, czy nieprawidłowe rozliczanie nadliczbowych godzin pracy. Parlamentarzystka skierowała w tej sprawie pismo do starosty gorlickiego Marii Gubały. To właśnie powiat jest właścicielem szpitala w Gorlicach. Daria Gosek-Popiołek chce, by starostwo wyjaśniło sposób i kryteria wyboru podmiotów prowadzących Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach, a także sposób sprawowania nad nimi kontroli. Samorząd powiatowy ma również wyjaśnić, czy podejmował jakiekolwiek działania mające na celu wyeliminowanie nieprawidłowości i łamania praw pracowniczych. Kolejną instytucją, która otrzymała zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach w szpitalu w Gorlicach jest Okręgowy Inspektor Pracy w Krakowie. Zbada on, czy w tym przypadku nie doszło do naruszenia przepisów kodeksu pracy.
PRZECZYTAJ: PROTEST w szpitalu w Gorlicach. Odejdą od łóżek pacjentów?
- Nie po raz pierwszy widzimy patologię i łamanie praw pracowniczych w wykonaniu tzw. “firm zewnętrznych” zatrudniających osoby do pracy w szpitalach. W pełni popieram strajk w gorlickim szpitalu. Uważam że strajkujące osoby mają prawo do godnych warunków pracy i uczciwego wynagrodzenia. Liczę na to, że Starostwo oraz Okręgowy Inspektor Pracy przyjrzą się wnikliwie tej sprawie i podejmą odpowiednie kroki, by zapewnić pracownikom i pracowniczkom odpowiednie warunki pracy - powiedziała posłanka Daria Gosek-Popiołek.
ZOBACZ: Śmierć Polaka w Meksyku. Prokuratura zdradziła przyczynę śmierci. Zaskakujące ustalenia
Daria Gosek-Popiołek urodziła się w Sosnowcu, studia z teatrologii ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2016 roku przystąpiła do Partii Razem. W 2018 roku bezskutecznie ubiegała się o stanowisko prezydenta Krakowa oraz radnej stolicy województwa małopolskiego. W 2019 roku startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu krakowskim zdobyła mandat posłanki IX kadencji sejmu. Poparło ją 17 488 wyborców. Zasiada w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa niższej izby polskiego parlamentu.