Grupa Azoty wstrzymała pracę części instalacji. Powodem wysokie ceny gazu
Wysokie ceny gazu uderzają w Grupę Azoty. W komunikacie giełdowym spółka poinformowała, że od wtorku (23 sierpnia) została wstrzymana praca instalacji służących do produkcji: nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Decyzja jest spowodowana gigantycznym wzrostem kosztów błękitnego paliwa, niezbędnego do wytwarzania produktów Grupy Azoty. Chemiczny gigant nie podał, jak długo potrwa przestój. Wiadomo jedynie, że ma on zostać wykorzystany do przeprowadzenia "procesów inwestycyjnych oraz remontowych", w tym głównego remontu instalacji służącej do produkcji poliamidów.
W dalszym ciągu utrzymana będzie produkcja: katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego.
PRZECZYTAJ: Wnioski o dodatek węglowy w Tarnowie przyjmowane z opóźnieniem. Miasto tłumaczy przyczynę zwłoki
Komunikat Grupy Azoty w sprawie wstrzymania pracy niektórych instalacji
- Zarząd spółki Grupa Azoty S.A. ("Spółka”) informuje, że w dniu 22 sierpnia 2022 roku w związku z nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego podjął decyzję o czasowym zatrzymaniu w dniu 23 sierpnia 2022 roku pracy instalacji do produkcji: nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Spółka kontynuuje produkcję katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego. W trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe, w tym planowany wcześniej, główny remont instalacji Poliamidów. Obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego, determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od Spółki i nie była możliwa do przewidzenia - brzmi giełdowy komunikat Grupy Azoty.