Miejsca w schronach wystarczy dla co pięćdziesiątego tarnowianina. "Ich stan techniczny jest bardzo zły"
Od pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę minęły już prawie 3 lata. Wojna pokazała całe swoje odrażające oblicze i niebezpieczeństwo dla cywili, jakie jest związane z działaniami zbrojnymi. Wojna stała się też przyczynkiem do dyskusji o obronie cywilnej, czy systemach bezpieczeństwa, zapewniających cywilom ochronę. Ich elementem są budowle ochronne. Przegląd schronów wykazał olbrzymie niedobory miejsc w schronach oraz ich fatalny stan techniczny. W tej materii Tarnów nie wyróżnia się pozytywnie na tle reszty kraju.
- Na terenie miasta Tarnowa znajduje się 21 budowli ochronnych administrowanych przede wszystkim przez wspólnoty mieszkaniowe oraz nieliczne podmioty prawne. W roku 2022 z uwagi na sytuację geopolityczną, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zleciłKomendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej kontrolę wszystkich obiektów stanowiących schrony i ukrycia dla ludności w całym kraju. Przedmiotowa kontrola została przeprowadzona również w mieście Tarnowie przez przedstawiciela Komendy MiejskiejPaństwowej Straży Pożarnej w Tarnowie z udziałem pracowników Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu Miasta Tarnowa. Kontrola objęła, znajdującą się w Wydziale, ewidencję budowli ochronnych i ukryć dla ludności na terenie miasta, kompleksowo ustalając, według aplikacji utworzonej w tym celu przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej obecny stan techniczny schronów i ukryć w Tarnowie. (...) W przypadku miasta Tarnowa w budowlach ochronnych jest ok. dwóch tysięcy miejsc - informuje prezydent Jakub Kwaśny.
To oznacza, że w razie wystąpienia zagrożenia bezpieczne miejsce znajdzie zaledwie co pięćdziesiąty tarnowianin. Średni wskaźnik dla całej Polski wynosi około 4 proc., czyli jest mniej więcej dwa razy wyższy niż w Tarnowie, choć i tak zatrważająco niski. Na tym jednak nie koniec złych wiadomości. Kolejną bolączką jest fatalny stan schronów w mieście.
Z informacji przedstawionej przez tarnowski samorząd wynika, że inwentaryzacja schronów wykazała ich fatalny stan techniczny i pilną potrzebę remontów. W innym przypadku nie będą one właściwie pełnić swojej funkcji, a mieszkańcy, którzy w nich się schronią, nie będą mieli gwarancji bezpieczeństwa. Budowle ochronne powinny być również wyposażone w sprzęt, którego aktualnie tam nie ma. Mowa tutaj o agregatach do oświetlania, wentylacji, sanitariatach oraz aparatach gaśniczych.
Czytaj więcej o polskim samorządzie w serwisie Polski Samorząd.
Zadyma kiboli na rynku w Tarnowie. W ruch poszły krzesła, gaz i hulajnoga elektryczna
![Super Express Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-AdoB-4fwi-WKnx_super-express-google-news-664x442-nocrop.jpg)