Do Tarnowa trafi 3,5 miliona euro z funduszy norweskich
Budżet Tarnowa zostanie zasilony kwotą 3,5 miliona euro, czyli około 15 milionów złotych pochodzących ze środków zewnętrznych. Nie chodzi jednak o wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ponieważ w drugim i trzecim naborze tego programu Gród Leliwitów został całkowicie pominięty, lecz o fundusze norweskie. Jest to program finansowany przez rządy trzech państw: Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu, które w ten sposób zapewniają sobie dostęp do wspólnego rynku Unii Europejskiej nie będąc członkiem tej organizacji. O pieniądze pochodzące z funduszy norweskich aplikowało 255 polskich miast, jednak pieniądze trafią tylko do 29 z nich, w tym do Tarnowa. Obecnie nie są jeszcze znane zasady, na jakich można będzie wybierać do realizacji i finansować projekty z długich list zgłoszonych przez miasta, które granty otrzymały.
PRZECZYTAJ: Dramat pod Tarnowem. Młody pracownik wodociągów wpadł do kanału. Jest w śpiączce farmakologicznej
Tarnów starał się o dofinansowanie z funduszy norweskich na dwa różne cele. Pierwszy związany jest z szeroko rozumianą kulturą, drugi z programem rozwoju lokalnego. Jest to cały pakiet przedsięwzięć, który skierowany jest w części do mieszkańców, w części do samorządów i jednostek samorządowych. W przeszłości Tarnów korzystał już funduszy norweskich. Miasto kilka lat temu dostało dofinansowanie, w ramach którego wykonano termomodernizację obiektów oświatowych.
ZOBACZ: Niecodzienna sytuacja w Brzesku. Złodziej sam oddał skradziony sprzęt. I tak grozi mu sroga kara
- Chcielibyśmy, aby realizacja choć części projektów ze zbioru pod hasłem „Tarnów. Nowe spojrzenie” przybliżyła nas do zakładanej wizji naszego miasta, którą można, oczywiście w dużym skrócie, sprowadzić do trzech założeń. Te założenia to Tarnów jako: miasto dialogu i partnerskiej współpracy, tworzące poczucie wspólnotowości wśród mieszkańców, miasto wzmacniające więzi i poczucie dumy z bycia mieszkańcem Tarnowa; to miasto atrakcyjne do życia, dające satysfakcję swoim mieszkańcom i przyciągające osoby podejmujące decyzje o wyborze miejsca do zamieszkania, miasto zapewniające dostępność usług publicznych i przestrzeni miejskich o wysokiej jakości. To także miasto stawiające na nowoczesną gospodarkę, generującą miejsca pracy odpowiadające aspiracjom wykształconych osób z miasta i regionu, miasto wzmacniające lokalną przedsiębiorczość, promujące wewnętrzną współpracę oraz lokalne wybory konsumenckie - powiedział prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.