Kim był zmarły Jan Kulig? Urodził się we Francji, ale życie związał z Łapanowem

i

Autor: Urząd Gminy Łapanów, Henryk Niestrój/cc0/pixabay Jan Kulig zmarł 30 listopada w wieku 80 lat.

Kim był zmarły Jan Kulig? Urodził się we Francji, ale życie związał z Łapanowem

2020-12-03 9:44

W Łapanowie trwa żałoba po śmierci Jana Kuliga, który zmarł 30 listopada w wieku 80 lat. Wieloletni samorządowiec, przez dwanaście lat pełniący funkcję wójta gminy Łapanów został wczoraj pochowany w miejscowym kościele parafialnym pw. Redemptor Hominis. Choć urodził się we Francji, to właśnie z Bocheńszczyzną związał swoje dorosłe życie.

W poniedziałek, 30 listopada w wieku 80 lat zmarł Jan Kulig, wieloletni wójt gminy Łapanów. Na terenie gminy do 4 grudnia obowiązuje żałoba. Na budynkach urzędu gminy oraz jednostek mu podległych wiszą czarne flagi, lub flagi państwowe z kirem. Lokalna społeczność w ten sposób chce uczcić pamięć człowieka, któremu tak dużo zawdzięcza. Jan Kulig urodził się w 1940 roku we Francji, ale po powrocie wraz z rodzicami do kraju, swoje dorosłe życie związał z Bocheńszczyzną, a zwłaszcza z Łapanowem. Pracował w spółdzielni "Samopomoc Chłopska", w latach 1979-81 był jej prezesem. Następnie po raz pierwszy stanął na czele gminy, którą rządził w latach 1981-90. Cztery lata później rozpoczął pełnienie funkcji przewodniczącego rady gminy. W 2002 roku został wybrany w bezpośrednich wyborach na wójta Łapanowa. Stanowisko to piastował do 2014 roku.

Jak czytamy na stronie urzędu gminy, w czasie trzech kadencji Jan Kulig doprowadził między innymi do rozbudowania sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej na terenie gminy i modernizacji infrastruktury drogowo–mostowej. Był inicjatorem założenia szkoły muzycznej, która powstała w Sobolowie. Mocno wspierał powstanie Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej w Sobolowie oraz był orędownikiem jej rozwoju. Współpracował z parafiami na terenie gminy oraz wspierał odnowę zabytków. W czasie jego rządów poszczególne jednostki OSP otrzymywały nowe wozy pożarnicze. W 2008 r. Jan Kulig zdobył tytuł Najpopularniejszego Strażaka Województwa Małopolskiego. Był odznaczany między innymi medalami za zasługi dla pożarnictwa i ochrony przeciwpożarowej oraz Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Prywatnie był ojcem tragicznie zmarłego w 2004 roku kierowcy rajdowego Janusza Kuliga. 

W Nowym Sączu pojawiły się nowe murale. Zobaczcie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki