Kolęda 2020/21. Biskup tarnowski ZREZYGNOWAŁ z wizyt duszpasterskich i zbierania ofiar

i

Autor: archiwum serwisu

Kolęda 2020/21. Biskup tarnowski ZREZYGNOWAŁ z wizyt duszpasterskich i zbierania ofiar

2020-12-03 7:30

Tradycyjna kolęda w diecezji tarnowskiej została odwołana przez biskupa Andrzeja Jeża. Księża nie odwiedzą swoich parafian w domach i nie będą od nich zbierać jakichkolwiek ofiar. Zamiast tego hierarcha zalecił , by w kościołach odprawiać specjalne Msze św. w intencji zaproszonych rodzin, w którą wierni byliby szczególnie zaangażowani poprzez między innymi czytania liturgiczne.

Ze względu na epidemię koronawirusa biskup tarnowski odwołał kolędę w tradycyjnej formie. Odwiedzanie parafian w domach stwarzałoby niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się infekcji SARS-CoV-2 zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych. Księża nie  będą również zbierali jakichkolwiek ofiar związanych z wizytą duszpasterską. W zamian w kościołach mają odbyć się specjalne Msze św. w intencji zaproszonych rodzin. Wierni mogą w nich uczestniczyć również poprzez czytania liturgiczne, procesję z darami, czy śpiewanie kolęd. Biskup zalecił, by na zakończenie każdej takiej Mszy św. dokonać obrzędu poświęcenia wody. Po liturgii można poprowadzić specjalne nabożeństwo, na przykład: adorację zakończoną indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem każdej rodziny, osób samotnych, czy też kolędowanie przy żłóbku.

Pełna treść zarządzenia biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża:

1. W tym roku duszpasterskim rezygnujemy z tradycyjnej formy wizyty duszpasterskiej („od drzwi do drzwi”) oraz zbierania jakichkolwiek ofiar z nią związanych.

2. Aby podtrzymać więź wiernych ze wspólnotą parafialną, zapraszamy na Mszę św. do kościoła rodziny z kolejnych rejonów parafii.

3. Msza Święta powinna być ofiarowana w intencji zaproszonych rodzin (obecnych i nieobecnych). W tym przypadku Biskup Tarnowski zezwala na binowanie Mszy św. pro populo.

4. Warto wcześniej zachęcić dorosłych uczestników tej Mszy, aby zaangażowali się w posługę liturgiczną (czytania, modlitwa wiernych, procesja z darami, śpiew kolęd itp.). Dzięki temu będzie miała bardziej „rodzinny” charakter.

5. Ponieważ w tym roku zabraknie tradycyjnej rozmowy duszpasterskiej, wskazane jest wygłoszenie choć krótkiej homilii, w której wychodząc od tekstów świętych z pasterską troską poruszone zostaną tematy związane z życiem rodzinnym i małżeńskim.

6. Na zakończenie Mszy św. należy dokonać obrzędu poświęcenia wody, którą wierni przynieśli ze sobą, aby mogli potem korzystać z niej w swoich domach oraz zachęcić ich, by po powrocie wspólnie pomodlili się o błogosławieństwo dla domu i rodziny (np. w oparciu o tekst zamieszczony w broszurce kolędowej, którą można rozdać każdej rodzinie przy wyjściuz kościoła).

7. Po Mszy św. warto poprowadzić specjalne nabożeństwo (np. adorację zakończoną indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem każdej rodziny, osób samotnych itp.; kolędowanie przy żłóbku).

8. Wydział Duszpasterstwa Ogólnego przygotowuje propozycję wspomnianej broszury kolędowej oraz nabożeństw.                   

Szczepienie na koronawirusa. Morawiecki właśnie to UJAWNIŁ. Każdy musi to wiedzieć

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki