Kuria reaguje na sytuację w Ropicy Polskiej
Kuria diecezjalna w Rzeszowie zareagowała na budzące kontrowersje zachowanie proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej, który wymagał od kandydatów do bierzmowania podpisania oświadczenia o niepopieraniu Strajku Kobiet oraz zobowiązania się do usunięcia z facebookowych profili symboli tego ruchu. Kuria podkreśliła, że do sakramentu powinny przystępować tylko osoby, akceptujące "prawdy wiary i zasady moralności" głoszone przez Kościół katolicki. Co więcej, według przełożonych proboszcza, jego zachowanie pomogło młodym ludziom "podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie". Kuria nie wyraziła również woli ingerowania w zaistniałą sytuację, ponieważ za przygotowanie kandydatów do przyjęcia bierzmowania odpowiadają poszczególni proboszczowie. Zdaniem władz diecezji rzeszowskiej zadaniem proboszczów jest również "weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i ich zachowaniem".
PRZECZYTAJ: Tragedia w Strzelcach Małych. Lekarze walczą o życie 10-letniego Patryka. Trwa zbiórka na leczenie chłopca [WIDEO, ZDJĘCIA]
Pełna treść oświadczenia rzeszowskiej kurii diecezjalnej:
W związku z licznymi pytaniami i informacjami w mediach na temat przygotowania do sakramentu bierzmowania w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej, gdzie proboszcz od trzech osób wymagał podpisania oświadczenia o niepopieraniu tzw. „strajku kobiet” oraz postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami wiary katolickiej, Kuria Diecezjalna w Rzeszowie wydała oświadczenie, którego treść prezentujemy poniżej:
1. Do sakramentu bierzmowania w Kościele Katolickim mogą i powinny przystępować tylko te osoby, które akceptują prawdy wiary i zasady moralności przez niego głoszone.
2. Za przygotowanie do sakramentu bierzmowania w poszczególnych parafiach odpowiadają księża proboszczowie. Jednym z ważnych elementów przygotowania do sakramentu bierzmowania jest weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i ich zachowaniem.
3. Proboszcz parafii w Ropicy Polskiej, w związku z wątpliwościami czy owa spójność występuje u trzech osób z grupy przygotowującej się do przyjęcia bierzmowania, poprosił je o złożenie pisemnych deklaracji potwierdzających ich wybory moralne. Dzięki temu pomógł im podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie.