Które media transmitują niedzielną Mszę św.?
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, w trakcie trwania epidemii koronawirusa należy unikać przebywania w zatłoczonych miejscach. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, bardziej narażonych na ewentualne zakażenie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki przypomniał, że wierni z powodu epidemii koronawirusa mogą uczestniczyć w Mszy św. za pomocą transmisji przeprowadzanych przez media.
Relację na żywo z niedzielnej liturgii przeprowadzają ogólnopolskie media:
- godz. 7.00 TVP 1 - Msza Święta z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach,
- godz. 9.00 Polskie Radio - Program Pierwszy, Msza Święta z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie
- godz. 9.30 Telewizja Trwam - Msza Święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze,
- godz. 13.00 TVP Polonia,
- dodatkowo na stronie internetowej TVP przez cały dzień będą przeprowadzane transmisje Mszy św. z Jasnej Góry.
Polscy biskupi nie chcą zamykać kościołów
W związku z zagrożeniem koronawirusem włoski episkopat zdecydował się nawet na zamknięcie kościołów. Jak dotąd polscy biskupi nie zdecydowali się na tak radykalny krok, lecz w trakcie nabożeństwa w świątyni może przebywać maksymalnie 5 osób, nie licząc duchownych i usługujących przy liturgii. Powinni to być przede wszystkim wierni, którzy wcześniej zamówili intencje mszalne.
Jak będzie wyglądała liturgia w czasie epidemii?
Przewodniczący KEP przypomniał w swoim komunikacie, że podczas Mszy św. nie ma obowiązku, by znak pokoju przekazywać poprzez podanie dłoni. Ze względu na możliwość zakażenia należy unikać tego gestu. Hierarcha nie odniósł się natomiast do zakazu udzielania komunii św. w tradycyjny sposób, wobec czego wierni na razie mogą przyjmować ją bezpośrednio do ust.
Komunię mogą przyjmować nawet osoby nieobecne w świątyni, jest to tzw. Komunia Duchowa. Według Kościoła jest ona tak samo ważna, jak przyjmowana pod postacią chleba, czy wina.
Abp. Stanisław Gądecki zachęcił wiernych, aby podczas niedzielnej Mszy św. odmówili suplikację „Święty Boże, Święty Mocny…” w intencji wygaśnięcia epidemii. Modlitwą powinni zostać również objęci lekarze, pracownicy służby zdrowia oraz zakażeni pacjenci i osoby, które zmarły z powodu koronawirusa.