Biskupi, księża, duchowni, episkopat

i

Autor: Damian Klamka/East News

Koronawirus. RADYKALNY krok episkopatu! Uczestnictwo we Mszy św. NIE BĘDZIE obowiązkowe!

2020-03-12 13:45

Konferencja Episkopatu Polski zdecydowała się na radykalny krok w związku z epidemią koronawirusa. Biskupi diecezjalni otrzymali rekomendację do udzielania wiernym dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. Hierarchowie zachęcają również do rezygnacji z przyjmowania Komunii św. bezpośrednio do ust oraz niepodawania dłoni w geście znaku pokoju.

W czwartek, 12 marca na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski pojawił się komunikat dotyczący wprowadzenia kolejnych środków ostrożnościowych w związku z epidemią koronawirusa. Hierarchowie wydali biskupom diecezjalnym rekomendację do udzielania wiernym dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy Św. Decyzja obowiązuje do 29 marca i dotyczy:

  • osób w podeszłym wieku,
  • osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
  • dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
  • osób, które czują obawę przed zarażeniem.

- Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. - głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej KEP.

Dodatkowo KEP zalecił kapłanom i nadzwyczajnym szafarzom Komunii św. skrupulatne stosowanie zasad higieny. Sama Komunia powinna być udzielana do rąk, a nie bezpośrednio do ust. Wierni, którzy pozostaną w domu mają możliwość przyjęcia duchowej Komunii św. Ponadto w kościołach opróżnione zostaną kropielnice z wodą święconą, a wierni nie powinni podawać sobie dłoni podczas znaku pokoju. 

Należy się również powstrzymać od bezpośredniego kontaktu z przedmiotami kultu znajdującymi się w świątyniach, czyli między innymi z relikwiami i krzyżami. 

Sonda
Czy z powodu koronawirusa powinno się ograniczyć liczbę nabożeństw w kościołach?
Pacjentka z Poznania zmarła na koronawirusa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki