Szpitale w Tarnowie zwiększą liczbę łóżek dla zakażonych pacjentów. Co z halą Jaskółka?

i

Autor: Shutterstock Trzecia fala pandemii koronawirusa w Polsce nie ominęła Tarnowa.

Koronawirus. Szpitale w Tarnowie zwiększą liczbę łóżek dla zakażonych pacjentów. Co z halą Jaskółka?

2021-03-16 13:26

Trzecia fala pandemii koronawirusa nie ominęła Tarnowa. Tylko dzisiaj (16 marca) w mieście potwierdzono 43 nowe przypadki zakażenia i dwa zgony. Rośnie liczba pacjentów wymagających hospitalizacji. Z tego powodu oba tarnowskie szpitale znacząco zwiększą bazę łóżek przeznaczonych dla chorych zmagających się z koronawirusem. W całym województwie takie łóżka bardzo szybko się zapełniają, podobnie jak miejsca przeznaczone dla pacjentów wymagających podłączenia pod respirator.

Tarnowskie szpitale zwiększają liczbę łóżek covidowych

W zeszłym tygodniu wojewoda małopolski zdecydował, że to szpital w Dąbrowie Tarnowskiej będzie pełnił rolę szpitala covidowego dla regionu tarnowskiego. Niestety rosnąca liczba chorych wymagających hospitalizacji, a co za tym idzie gwałtowny wzrost zapełnienia łóżek przeznaczonych dla osób zakażonych koronawirusem oraz miejsc respiratorowych spowodował, że koniecznie jest poszerzenie bazy covidowej w innych szpitalach. Liczbę łóżek znacząco zwiększą oba tarnowskie lecznice. Jak informuje Radio Kraków, w szpitalu im. Szczeklika (stary szpital) liczba łóżek zwiększy się z obecnych 47 do 116, a na początku kwietnia nawet do 136. Natomiast szpital św. Łukasza (nowy szpital) przyjmie 165 zakażonych pacjentów zamiast 93. Tylko dzisiaj (16 marca) w Tarnowie potwierdzono 43 nowe przypadki zakażenia i dwa zgony spowodowane chorobą COVID-19.

PRZECZYTAJ: Koronawirus. OGROMNY przyrost zakażeń i zgonów. Jaka jest sytuacja w Tarnowie i Nowym Sączu? [RAPORT 16.03.21]

Obecnie w Małopolsce zajętych jest 1588 z 2257 (70 proc.) łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jeszcze większy problem dotyczy dostępu do respiratorów. Obecnie wykorzystywanych jest 186 z 209 (89 proc.) dostępnych w Małopolsce urządzeń tego typu. Mimo odczuwalnych w regionie skutków trzeciej fali pandemii nie podjęto decyzji o uruchomieniu szpitala tymczasowego w hali Jaskółka. Zgodnie z decyzją wojewody ta placówka otrzymała status szpitala pasywnego i będzie uruchomiona dopiero w trzecim rzucie, gdy braknie już miejsc w zwykłych szpitalach oraz szpitalach tymczasowych w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie i w krakowskiej hali Expo.

ZOBACZ: Wojewoda małopolski OBURZONY. "Nie będzie żadnej debaty"

Demolka w Kolnie. Straty na 30 tys. złotych. Kamera nagrała nastolatków w akcji

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki