Tarnów. Szlak maszkaronów hitem majówki. Tysiące osób szukało figurek
Otworzenie w Tarnowie szlaku maszkaronów tuż przed długim weekendem majowym okazało się strzałem w dziesiątkę. Miasto poinformowało, że pobrano około 6 tysięcy mapek ułatwiających odnalezienie wszystkich stworków ustawionych w centrum Tarnowa. Liczne grono zwiedzających stanowili sami tarnowianie, ale dopisali również goście spoza miasta. Wśród turystów z Polski szlak maszkaronów zwiedzali głównie mieszkańcy Krakowa, Śląska, Warszawy oraz Wielkopolski. Maszkarony przyciągnęły do Tarnowa również cudzoziemców, w tym Peruwiańczyków i Meksykanów.
- Dla nas przede wszystkim wielkim sukcesem było to, że udało nam się wyciągnąć rodziców z dziećmi z domów na spacer. Chcieliśmy, żeby tę podróż mogli odbyć na żywo, w towarzystwie najbliższych, wspólnie się bawiąc - powiedziała Maria Zawada-Bilik, dyrektorka Wydziału Komunikacji Społecznej UMT i pomysłodawczyni szlaku maszkaronów. Wszystkie tarnowskie maszkarony zobaczycie w galerii znajdującej się poniżej.
Polecany artykuł:
Czym są maszkarony?
Maszkaron to rzeźbiarski motyw dekoracyjny przedstawiający karykaturalnie zdeformowaną głowę ludzką lub postaci fantastycznej. Częste maszkarony są przedstawiane z otwartymi ustami i wystawionymi językami. W Polsce maszkarony znajdują się między innymi na Sukiennicach w Krakowie, ale też na ratuszu w Tarnowie. Statuetka maszkarona stanowi główną nagrodę Tarnowskiej Nagrody Filmowej.