Nazywam się miliard w Tarnowie. O co chodzi w tej akcji i kiedy się ona odbędzie?

i

Autor: Christophoros43/CC BY-SA 4.0/wikipedia W tym roku uczestnicy akcji zatańczą na rynku, ale w Parku Strzeleckim, przed siedzibą BWA.

"Nazywam się miliard" w Tarnowie. O co chodzi w tej akcji? ZOBACZ tegoroczny układ taneczny [WIDEO]

2021-02-13 6:00

W sobotę, 13 lutego odbędzie się ósma tarnowska odsłona akcji "Nazywam się miliard"/"One Billion Rising". To forma demonstracji przeciwko przemocy wobec kobiet. W tym roku uczestnicy spotkają się w Parku Strzeleckim, aby wspólnie zatańczyć przygotowany układ taneczny. Ze względów epidemiologicznych konieczne będzie zakrycie twarzy oraz zachowanie dystansu od innych osób biorących udział w akcji.

"Nazywam się miliard" w Tarnowie

W Tarnowie akcja "Nazywam się miliard" tradycyjnie odbywała się na płycie rynku. W tym roku uczestnicy spotkają się natomiast w Parku Strzeleckim i zatańczą przed siedzibą BWA. Start dzisiaj (13 lutego) o godz. 13.00. Pod górą św. Marcina to już ósma odsłona tej formy demonstracji przeciwko przemocy wobec kobiet. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne osoby biorące udział w akcji muszą mieć zakrytą twarz i utrzymywać dystans od innych tańczących. Choreografię można przećwiczyć w domu dzięki udostępnionemu na portalu YouTube filmikowi. Nagranie znajdziecie poniżej.

PRZECZYTAJ: Tarnowianie zapłacą jeszcze więcej za odbiór śmieci? Szykuje się PROTEST

W tym roku uczestnicy akcji "Nazywam się miliard" chcą zwrócić uwagę na pięć tematów. Najważniejszym z nich jest przeciwdziałanie stosowaniu przemocy wobec kobiet oraz ich dyskryminacji. Główny nacisk został położony na zmianę definicji gwałtu w polskim prawie, a także pomoc ofiarom przemocy seksualnej. Organizatorzy chcą również zwrócić uwagę na zwiększenie roli kobiet w społeczeństwie, a także promować postulaty ekologiczne. Na profilu FB "One Billion Rising Tarnów 2021" czytamy:

  • BUNTUJMY SIĘ, dla kobiet, które wykonują niezbędną pracę, by były doceniane, chronione i by zajmowały wyższą pozycję społeczną.
  • BUNTUJMY SIĘ dla Ziemi, która jest najniezbędniejsza dla wszelkiego życia.
  • BUNTUJMY SIĘ, by kobiety po gwałcie czy innych formach przemocy dostały wsparcie, pomoc ze strony państwa i społeczeństwa.
  • BUNTUJMY SIĘ przeciwko krzywdzącym mitom na temat kobiet po gwałcie.
  • Domagamy się zmiany definicji gwałtu w polskim prawie.

ZOBACZ: Złamał zasady kwarantanny, by kupić alkohol. Może za to zapłacić aż 30 tysięcy złotych

Kraków. Znaleźli na mrozie psa ze ZWIĄZANYM PYSKIEM!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki