Nie żyje ks. Władysław Szczebak, długoletni dyrektor Muzeum Diecezjalnego. Kiedy pogrzeb?
W środę, 7 września zmarł ks. Władysław Szczebak, wieloletni dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, a ponadto prefekt i wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie prowadził zajęcia z historii sztuki sakralnej. 16 września ks. Władysław Szczebak skończyłby 93 lata. Święcenia kapłańskie przyjął w 1954 roku w Tarnowie z rąk biskupa Karola Pękali. Jako wikariusz pracował w Bochni i Gorlicach. Ponadto pełnił funkcję sędziego Sądu Diecezjalnego w Tarnowie, diecezjalnego konserwatora zabytków, przewodniczącego diecezjalnej Komisji Sztuki Kościelnej oraz członka Komisji Episkopatu Polski do spraw sztuki sakralnej. Od 2017 roku mieszkał w rodzinnym Smęgorzowie, jako rezydent miejscowej parafii.
Pogrzeb ks. Władysława Szczebaka odbędzie się w sobotę, 10 września. O godz. 14.00 w kościele parafialnym w Smęgorzowie rozpocznie się msza święta pogrzebowa. Po jej zakończeniu ciało zmarłego kapłana zostanie pochowane na miejscowym cmentarzu.
Poniżej nota biograficzna poświęcona ks. Władysławowi Szczebakowi, umieszczona na stronie internetowej diecezji tarnowskiej.
PRZECZYTAJ: Kuriozalny problem z wypłatą dodatku węglowego. Z jednego adresu wpłynęły 24 wnioski
Polecany artykuł:
Kim był ks. Władysław Szczebak?
- Ks. Władysław Szczebak urodził się 16 września 1929 roku w Smęgorzowie, jako syn Józefa i Marii z domu Dryzno. Egzamin dojrzałości złożył w 1949 roku w Tarnowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 9 maja 1954 roku, w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Bochnia – św. Mikołaja (od 23 września 1954 roku) i Gorlice – Narodzenia NMP (od 20 lipca 1959 roku do 30 września 1962 roku). W latach 1962 - 1968 odbył studia specjalistyczne z historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1995 roku uzyskał stopień naukowy doktora. Od roku 1968 do roku 1980 był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, a w latach 1968 – 2004 prowadził wykłady z historii sztuki sakralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie. Od 1968 roku do 1997 roku był dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Ponadto pełnił też obowiązki diecezjalnego konserwatora zabytków, przewodniczącego diecezjalnej Komisji Sztuki Kościelnej, członka Komisji Episkopatu Polski do spraw sztuki sakralnej i sędziego Sądu Diecezjalnego w Tarnowie. Od 2017 roku zamieszkał w parafii Smęgorzów w charakterze rezydenta. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 11 października 1968 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, w dniu 29 grudnia 1971 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto, a w dniu 8 listopada 1992 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.