Nie żyje Zbigniew Kłopocki. Nestor teatru i weteran Armii Krajowej miał 96 lat
W wieku 96 lat zmarł Zbigniew Kłopocki, nestor teatru oraz porucznik Armii Krajowej. Artysta od 1972 r. był związany z Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Na deskach tego teatru debiutował rolą Jakuba Szeli w przedstawieniu Stefana Żeromskiego „Turoń” w reżyserii Ryszarda Smożewskiego. Wcześniej występował we Wrocławiu, Częstochowie, Bielsku-Białej, Gnieźnie, Gorzowie Wielkopolskim, Jeleniej Górze, Opolu, czy w Wałbrzychu. Przyjaciele wspominają go jako człowieka o wielkim sercu, pasji twórczej, oddanego teatrowi.
Pogrzeb Zbigniewa Kłopockiego odbędzie się w poniedziałek, 25 września o godz. 14.00 na cmentarzu komunalnym w Tarnowie-Krzyżu. Przed uroczystością żałobnicy odmówią różaniec.
Kim był Zbigniew Kłopocki? Nota biograficzna
Jak podaje Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Zbigniew Kłopocki na scenie zadebiutował w 1956 roku w Teatrze w Jeleniej Górze rolą Antoniego i Genio w spektaklu Józefa Blizińskiego „Pan Damazy” w reżyserii Janusza Obidowicza. Wykreował blisko 200 ról scenicznych. Jego kreacje aktorskie można było również zobaczyć w Teatrze Telewizji oraz filmach fabularnych. Tarnowscy widzowie pamiętają postać Dyndalskiego w „Zemście”, czy Puzzo w „Czekając na Godota”, za którą w 2001 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Tarnowa. Inne ważniejsze role to postać Dziada, Sybiraka w „Betlejem polskim” czy Wojewody w „Towarzystwie Pana Brzechwy”.
Polecany artykuł: