Spis treści
Reakcja prezydenta na brak wotum zaufania
We wtorek, 30 czerwca sądeccy radni drugi rok z rzędu odmówili udzielenia wotum zaufania Ludomirowi Handzlowi. Przeciwko prezydentowi miasta opowiedziało się jedenastu członków klubu PiS-Wybieram Nowy Sącz, natomiast odmienne zdanie miało jedenastu radnych z klubów: Koalicja Nowosądecka i Koalicja Obywatelska. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wobec braku większości uchwała o udzieleniu wotum zaufania nie została podjęta.
Zgodnie z prawem rada może teraz podjąć uchwałę w sprawie referendum odwołującego włodarza samorządu z zajmowanego stanowiska. Ludomir Handzel postanowił uprzedzić ruch miejskich rajców i sam napisał projekt uchwały dotyczącej ewentualnego referendum.
- W nawiązaniu do podjętej przez Radę Miasta Nowego Sącza (głosami członków Państwa Klubu) uchwały o nieudzieleniu wotum zaufania Prezydentowi Miasta Nowego Sącza, w załączeniu przesyłam projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Prezydenta Miasta Nowego Sącza z powodu nieudzielenia wotum zaufania w dwóch kolejnych latach w celu stosownego wykorzystania. W razie problemu ze sformułowaniem uzasadnienia mogę również służyć pomocą - napisał Ludomir Handzel w piśmie skierowanym do radnego Michała Kądziołki, przewodniczącego klubu Prawo i Sprawiedliwość - Wybieram Nowy Sącz.
Kim jest Ludomir Handzel?
Ludomir Handzel urodził się w 1973 roku w Nowym Sączu. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza, jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, a także Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Był współpracownikiem senatora i ministra skarbu Andrzeja Chronowskiego. Pracował między innymi w: PKP Cargo, Intercard, Fabryce Wagonów „Gniewczyna” i Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego „Nowy Sącz”, Welcome Airport Services, Telbeskid. Był również członkiem rady nadzorczej PKN Orlen.
W wyborach na prezydenta Nowego Sącza po raz pierwszy wystartował w 2014 roku. Przegrał wówczas w II turze z ubiegającym się o reelekcję Ryszardem Nowakiem różnicą 188 głosów. Cztery lata później wygrał wybory prezydenckie w Nowym Sączu, pokonując w II turze reprezentantkę PiS Iwonę Mularczyk stosunkiem głosów 58,35 proc. do 41,65 proc.