Ksiądz Rafał aresztowany przez sąd. Chodzi o przestępstwo seksualne
W październiku wierni z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tymbarku dowiedzieli się o nagłym odwołaniu wikariusza ks. Rafała S. - W związku z sytuacją, która wymaga wyjaśnienia ks. Rafał został odwołany z funkcji wikariusza w naszej parafii - usłyszeli parafianie podczas niedzielnych ogłoszeń. Fakt usunięcia księdza z parafii potwierdziła tarnowska kuria diecezjalna. Władze kościelne same zgłosiły sprawę organom ścigania i poinformowały, że księdzu zarzucany jest czyn zabroniony o charakterze seksualnym. Wikariusz w zaledwie kilka godzin musiał się spakować i opuścić parafię w Tymbarku, jednak teraz ma jeszcze większe problemy.
Prok. Mariusz Kazana, Prokurator Rejonowy w Limanowej przekazał portalowi limanowa.in, że ksiądz Rafał od 14 listopada przebywa w areszcie. Sąd wyraził zgodę na zastosowanie wobec niego najcięższego środka zapobiegawczego i to w maksymalnym, czyli 3-miesięcznym wymiarze. Na tym etapie postępowania prokurator nie chciał wskazać konkretnego zarzutu postawionego kapłanowi, jednak zaznaczył, że w tym przypadku ofiarą nie była osoba małoletnia.
Przestępstwa seksualne, które trzeba zgłosić organom ścigania
Art. 240 kodeksu karnego wymienia przestępstwa, które trzeba zgłosić organom ściągania pod rygorem odpowiedzialności karnej. Obowiązek ten dotyczy wszystkich, a jego zlekceważenie jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Obowiązku zgłaszania organom ścigania podejrzenia o przestępstwach nie mają tylko duchowni, których wiedza o czynach zabronionych jest objęta tajemnicą spowiedzi. Do zgłoszenia nie jest wymagane przedstawienie dowodów, wystarczy "wiarygodna wiadomość" o przygotowaniu, usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego. Wśród przestępstw seksualnych objętych obowiązkiem zawiadomienia znajdują się:
- zgwałcenie wspólnie z inną osobą;
- zgwałcenie wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry;
- zgwałcenie przy użyciu broni palnej, noża lub innego podobnego niebezpiecznego przedmiotu lub środka obezwładniającego albo zgwałcenie w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu;
- zgwałcenie kobiety ciężarnej;
- wykorzystanie seksualne innej osoby przy wykorzystaniu jej bezradności, upośledzenia umysłowego, choroby psychicznej lub braku zdolności do rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem;
- seksualne wykorzystanie małoletniego, w tym prezentowanie małoletniemu treści pornograficznych lub czynności seksualnych.