Spis treści
- PRL-owska perełka architektoniczna w sercu Tarnowa
- Historia budowy Domu Książków
- Willa Książków projektu Wojciecha Pietrzyka zachwyca wnętrzami
- Ikona architektury modernizmu w Tarnowie wystawiona na sprzedaż
PRL-owska perełka architektoniczna w sercu Tarnowa
Tarnów to miasteczko w województwie małopolskim, które mogłoby się wydawać, że nie ma wiele do zaoferowania. Okazuje się jednak, że to właśnie w tym mieście znajduje się prawdziwa perełka polskiego modernizmu oraz ikona PRL-owskiej architektury. Dokładnie przy ul. Fryderyka Chopina znajduje się dom, który na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym specjalnym, bowiem ma typową dla czasów PRL-u bryłę. Przyglądając się jednak nieco dłużej, można dostrzec elementy, które nie są tak typowe, m.in. instalacja artystyczna czy szczegóły kolorystyczne. Dom Książków, bowiem to o nim mowa zaskakuje niemalże na każdym kroku, a jaką ma historię?
Historia budowy Domu Książków
Dom Książków został zaprojektowany przez znanego krakowskiego architekta Wojciecha Pietrzyka, który - co ciekawe - jest także autorem projektu kościoła Arka Pana w Krakowie. Rezydencja doktora Stanisława Książka powstała w 1977 roku po 10 latach skrupulatnej pracy. Było to także miejsce pracy, bowiem w budynku mieściła się m.in. pracownia rentgenowska, a sam Książka był pionierem w tej dziedzinie. Co ciekawe, rozpoczęta w latach 60. XX wieku budowa nie była łatwym wyzwaniem, bowiem od samego początku napotykano wiele utrudnień. Mowa tutaj nie tylko o braku materiałów, które często sprowadzano zza granicy, ale również o oporach ze strony urzędów i władz.
Projektowanie nie trwało tak długo jak zatwierdzenie projektu. W Wydziale Architektury mieli bardzo dużo wątpliwości – że konstrukcje mogą nie wytrzymać, że to, że tamto… Trwało to ponad rok, zanim projekt został zatwierdzony - opowiadał w 2010 roku Stanisław Książek w rozmowie z Ewą Łączyńską-Widz, cytuje portal architektura.muratorplus.pl.
Willa Książków projektu Wojciecha Pietrzyka zachwyca wnętrzami
Dziś Dom Książków uznawany jest za prawdziwe dzieło sztuki. Nie ma się co dziwić, bowiem wnętrza obiektu zapierają dech w piersiach - niemalże każdy element został starannie zaprojektowany przez Pietrzyka. Na wstępie w szczególności zachwyca salon z mosiężnym żyrandolami, który jest dwupoziomowy, natomiast w kuchni uwagę na siebie zwraca m.in. czerwony moduł lodówki umieszczony w regale.
Na zamówienie były odlewane haczyki na kurtki, ręcznie wykonano tralki balustrad, obudowy grzejników, a drewniane meble stworzone pod wymiar miały nawet specjalne miejsce na globus. Choć dziś, takie elementy mogą wydawać się normalne, to wówczas, w trudnym okresie PRL-u, był to dom tworzony z rozmachem, którego zazdrościł każdy.
Ikona architektury modernizmu w Tarnowie wystawiona na sprzedaż
Mająca łącznie trzy piętra i 415 metrów kwadratowych perełka Tarnowa jakiś czas temu została wystawiona na sprzedaż. Właściciele za wyjątkowy budynek chcą otrzymać 5,5 mln zł, czyli liczą sobie 13 253 zł za metr kwadratowy.