Pomór drobiu

Potwierdzono ogniska choroby zakaźnej. Wojewoda zwołał Zespół Zarządzania Kryzysowego

2025-01-23 8:58

W Wojniczu (powiat tarnowski) i Dąbrowicy (powiat bocheński) potwierdzono ogniska choroby zakaźnej o nazwie rzekomy pomór drobiu (Newcastle disease, ND). W tej sprawie wojewoda małopolski zwołał posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Eksperci zapewniają, że choroba nie jest groźna dla ludzi, jednak stanowi poważny problem dla branży drobiarskiej. Na terenie powiatu tarnowskiego, brzeskiego i miasta Tarnowa został wprowadzony obszar zapowietrzony.

Zwołany przez wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara Zespół Zarządzania Kryzysowego obradował na temat choroby zakaźnej ptaków o nazwie rzekomy pomór drobiu (Newcastle disease, ND). Dwa ogniska tej choroby potwierdzono w Wojniczu (powiat tarnowski) i Dąbrowicy (powiat bocheński). Choroba nie zagraża ludziom, jednak może uczynić spustoszenie w branży drobiarskiej.

W posiedzeniu wzięli udział: przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Marcin Głogowski, małopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Andrzej Hawranek, dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński oraz dyrektorzy wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie wirusem rzekomego pomoru drobiu, takie jak: zwiększona śmiertelność, apatia, spadek pobierania paszy i wody, duszność, wypływ wydzieliny z nosa i oczu, obrzęk głowy, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja mogą mieć bardzo cienką skorupkę bądź być zdeformowane), objawy neurologiczne: drżenia, skręt głowy i szyi, paraliż kończyn, powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii - informuje urząd wojewódzki.

Do podstawowych środków bezpieczeństwa biologicznego należą:

  • zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa;
  • karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich;
  • stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu, stosowanie środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków;
  • wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób, a także zapewnienia utrzymania skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.

Wojewoda małopolski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND) na terenie powiatu tarnowskiego, brzeskiego i miasta Tarnowa. Na mocy rozporządzenia wprowadzony został obszar zapowietrzony rzekomym pomorem drobiu. W obszarach tych obowiązują środki ostrożności takie jak np. nakaz utrzymywania drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu (oddzielnie od innych zwierząt – w tym zwierząt dzikich), w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie.

Na obszarze zapowietrzonym wprowadzone zostały też zakazy, m.in.:

  • przemieszczania utrzymywanych ptaków z zakładów i do zakładów;
  • odnowy populacji ptaków łownych;
  • organizowania wystaw, targów, pokazów i innych zgromadzeń utrzymywanych ptaków, w tym ich pozyskiwania i rozpowszechniania;
  • przemieszczania jaj wylęgowych z zakładów;
  • przemieszczania świeżego mięsa i podrobów, pochodzących od utrzymywanych ptaków i ptaków dzikich z rzeźni lub zakładów obróbki dziczyzny.
Zanieczyszczona rzeka w Swoszowicach pod Krakowem
Quiz o zwierzętach. Ciekawostki, o których mogłeś nie wiedzieć
Pytanie 1 z 10
Jastrzębie potrafią obracać głowy o 270 stopni
Super Express Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki