Katedra tarnowska

i

Autor: Adrian Teliszewski

Poważny problem diecezji tarnowskiej! To martwi biskupa

2020-12-11 12:07

Diecezja tarnowska ciągle jest najpobożniejszą w kraju, tak wynika z opracowania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. To tutaj wierni najczęściej przychodzą na niedzielne Msze św. i przyjmują Komunię św. W diecezji tarnowskiej pracuje też najwięcej księży, ale jedna ze statystyk musi martwić biskupa. Coraz ciężej znaleźć następców dla kapłanów, którzy odchodzą na emeryturę lub umierają.

Z opracowania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że diecezja tarnowska ciągle jest najpobożniejszą w kraju. W 2019 roku na niedzielną Mszę św. przychodziło tutaj aż 70,8 proc. katolików, a 26,1 proc. przyjmuje Komunię św. To najwyższy wynik w kraju. W diecezji tarnowskiej istnieje również najwięcej parafii (454) i pracuje najwięcej księży (prawie 1,6 tys.), co sprawia, że na jednego kapłana przypada niewielka liczba wiernych. Wierzący w diecezji tarnowskiej mają, więc łatwy dostęp do posługi duszpasterskiej, ale wkrótce może się to zmienić. 

Już dawno żaden polityk AŻ TAK nie OBRAZIŁ Kaczyńskiego. Prezes PiS strzelił FOCHA

Coraz trudniej znaleźć kandydatów do zastąpienia odchodzących na emeryturę i umierających księży. Choć w 2019 roku w tarnowskim seminarium uczyło się 103 alumnów, co jest drugim wynikiem w kraju (po archidiecezji warszawskiej), to pod względem liczby alumnów w przeliczeniu na 100 księży diecezjalnych najpobożniejszy region w kraju wypada słabo. Według statystyk ISKK, ten wskaźnik w diecezji tarnowskiej wynosi tylko 6,5, podczas gdy w Warszawie jest to 15,3, w Toruniu 11,3, a w Łodzi i Wrocławiu 10. Trzeba przy tym pamiętać, że nie każdy alumn zostaje ostatecznie kapłanem.  

Tymczasem w październiku w diecezji tarnowskiej doszło do czarnej serii zgonów księży. Tylko w jednym miesiącu zmarło kilkunastu z nich.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki