Roman Ciepiela był członkiem Platformy Obywatelskiej od 2006 roku. Wcześniej należał do Unii Wolności, Unii Demokratycznej i Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna. Z rekomendacji swojej partii sprawował urząd wicemarszałka województwa małopolskiego oraz został wybrany na prezydenta Tarnowa w latach 2014 i 2018. O decyzji prezydenta zostali najpierw poinformowani pracownicy magistratu. Oni również mają skupić się na pracy dla miasta i działać w sposób apolityczny.
Nie zmieniam swoich poglądów i politycznych sympatii, ale teraz wybieram Tarnów i cały swój czas chcę poświęcić działalności na rzecz miasta i jego mieszkańców. Jeszcze przed zakończoną właśnie kampanią wyborczą i wyborami otrzymywałem propozycje, aby kandydować, jednak zdecydowanie odmawiałem, ponieważ tarnowianie w wyborach samorządowych w 2018 roku dali mi mandat zaufania do zarządzania miastem i tego zaufania nie mogę i nie chcę zawieść. Stawiając również na pierwszym miejscu sprawy miasta ograniczyłem do minimum osobiste zaangażowanie w kampanii wyborczej. Obecnie poszedłem krok dalej, całkowicie stawiam na miasto i w związku z tym poinformuję przewodniczącego małopolskich struktur partii, iż na czas sprawowania urzędu prezydenta Tarnowa zawieszam swoje członkostwo - wyjaśnił Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.
W niedzielnych wyborach parlamentarnych mieszkańcy Tarnowa najwięcej głosów oddali na Prawo i Sprawiedliwość (44,75%). Platforma Obywatelska startująca w ramach Koalicji Obywatelskiej, pod górą św. Marcina uzyskała wynik 23,17%.