Edward Żentara

i

Autor: archiwum se.pl Edward Żentara zmarł w Tarnowie 25 maja 2011 roku

Rocznica śmierci Edwarda Żentary. Nowy termin koncertu Anny Marii Jopek w Tarnowie

2020-05-25 6:09

Anna Maria Jopek wystąpi w Tarnowie, podczas koncertu poświęconego pamięci Edwarda Żentary. Pierwotnie miał się on odbyć 25 maja, w rocznicę śmierci byłego dyrektora tarnowskiego teatru, lecz ze względu na epidemię koronawirusa występ został przełożony na wrzesień. Wszystkie zakupione dotychczas bilety oraz zarezerwowane miejsca zachowują ważność.

Spis treści

  1. Koncert Anny Marii Jopek przełożony na wrzesień
  2. Kariera Anny Marii Jopek
  3. Kim był Edward Żentara?

Koncert Anny Marii Jopek przełożony na wrzesień

Pierwotnie występ Anny Marii Jopek w koncercie poświęconym pamięci Edwarda Żentary miał się odbyć w poniedziałek, 25 maja w tarnowskim teatrze, jednak ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa trzeba było przenieść go na inny termin. Na szczęście udało się taki znaleźć i wokalista zaśpiewa dla tarnowskiej publiczności w dniu 13 września o godz. 19.00 na scenie Teatru im. Ludwika Solskiego. Wszystkie zakupione dotychczas bilety i zarezerwowane miejsca zachowują ważność.

Kariera Anny Marii Jopek

Anna Maria Jopek to absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu. Śpiewu uczyła się prywatnie u legendarnej prof. Darii Iwińskiej (wcześniej nauczycielki jej ojca, Stanisława Jopka, który też był śpiewakiem). Studiowała również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Mając zaledwie 12 lat zadebiutowała jako pianistka podczas cyklu koncertów dla dzieci w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Debiut wokalny Anny Marii Jopek miał miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk „Słowiański Bazar” w Witebsku na Białorusi, gdzie otrzymała nagrodę osobiście przyznaną jej przez Michela Legranda (przewodniczącego jury festiwalu). Artystka nagrywa i koncertuje na całym świecie. Do tej pory wydała 17 albumów studyjnych. Wiosną wraz z dziesięcioosobowym zespołem wyruszy w premierową trasę koncertową pt. „Przestworza".

PRZECZYTAJ: Francuzi przyjechali do Tarnowa. Zobacz, co tutaj zobaczyli! [WIDEO]

PRZECZYTAJ: To już koniec korków na ulicach Tarnowa? Komputery pokierują kierowcami

Kim był Edward Żentara?

Edward Żentara urodził się 18 marca 1956 roku w Sianowie pod Koszalinem. Ukończył Wydział Aktorski łódzkiej Szkoły Filmowej. Debiutował w koszalińskim Teatrze Propozycji "Dialog", a następnie występował na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatru Polskiego w Warszawie, Teatru Starego w Krakowie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie oraz Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, którym kierował od 2008 roku. 

Na dużym ekranie debiutował u Feliksa Falka w filmie "Był jazz". Z kolei jego pierwsza główna rola od razu przyniosła mu nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Dostał ją za kreację Piotra R. w filmie Wojciecha Wójcika "Karate po polsku". Szeroki rozgłos dał Edwardowi Żentarze występ w filmie "Siekierezada" (reż. Witold Leszczyński), którego scenariusz powstał na kanwie prozy Edwarda Stachury. 

Edward Żentara zmarł 25 maja 2011 roku w Tarnowie, popełniając samobójstwo w swoim służbowym mieszkaniu przy ulicy Lwowskiej.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ!

Krzysztof Cugowski kończy 70 lat: Wódkę piję nie tak często jakbym chciał

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki