Ruiny zamku w Rożnowie stały się domem dla gatunku nietoperzy, które dotychczas nie występowały w Polsce! Jak opisał portal polsatnews.pl, dwóch polskich naukowców: Wojciech J. Gubała i Krzysztof Piksa odkryło, że swoje siedlisko stworzyły tam podkasańce zwyczajne (Miniopterus schreibersii). Najliczniej występują one w śródziemnomorskich państwach północnej Afryki i południowej Europy. Dotychczas za naturalną granicę ich występowania uważano Słowację.
Miniopterus schreibersii charakteryzują się szaro-brązowym ubarwieniem, które po stronie brzusznej jest nieco jaśniejsze oraz bardzo długimi i wąskimi skrzydłami.
Jak informuje polsatnews.pl, pierwszy raz podkasańca zwyczajnego w piwnicach zamku w Rożnowie zaobserwowano w 2015 roku. Była to samica znajdująca się w letargu. Naukowcy rozpoczęli obserwacje, które miały ustalić, czy obecność nietoperza w Polsce była tylko incydentalna, czy też mamy do czynienia z kolejnym gatunkiem zasiedlającym nasz kraj. Pod koniec września Krzysztof Piksa i Wojciech J. Gubała przedstawili wyniki swoich badań potwierdzających, że podkasańce zwyczajne rzeczywiście przekroczyły swoją dotychczasową barierę występowania. Co więcej, mogą próbować dalszej ekspansji na północ Europy. Miniopterus schreibersii to 27 gatunek nietoperzy w Polsce, wszystkie znajdują się pod ścisłą ochroną.