Akademia Tarnowska

i

Autor: Radio ESKA

Będzie kierunek lekarski

Rząd zdecydował w sprawie Akademii Tarnowskiej. Już wiadomo, co z kierunkiem lekarskim

2024-06-26 20:04

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Zdrowia wydały wspólne oświadczenie dotyczące rekrutacji na nowe kierunki lekarskie. O rozpoczęcie kształcenia studentów medycyny od dłuższego czasu starała się też Akademia Tarnowska. Tym planom sprzeciwiali się między innymi lekarze rezydenci. Członkowie rządu nie przychylili się jednak do tego stanowiska.

W Tarnowie będzie kierunek lekarski. Jest zgoda rządu

Świetne wiadomości dla przyszłych adeptów medycyny! Akademia Tarnowska zostanie ujęta w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie ustalenia limitu przyjęć na studia lekarskie. To oznacza, że uczelnia będzie mogła uruchomić kierunek lekarski. Jest to możliwe między innymi dzięki współpracy z Collegium Medicum UJ, które udostępni prosektorium dla studentów z Tarnowa na potrzeby nauki anatomii. 

- Zgodnie z ustaleniem Ministra Nauki Dariusza Wieczorka z Ministrą Zdrowia Izabelą Leszczyną Akademia Tarnowska i Politechnika Bydgoska, które zamierzają rozpocząć kształcenie na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025 mają zostać ujęte w rozporządzeniu MZ w sprawie limitów przyjęć na studia na kierunku lekarskim - poinformowało na portalu X Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W rozporządzeniu zostanie ujęta również Politechnika Bydgoska. Inne uczelnie starające się o uruchomienie kierunku lekarskiego nie otrzymały aprobaty rządu. Poniżej dalsza część artykułu.

Kąpielisko w Radłowie to raj dla nurków

Rezydenci dalej przeciwni kierunkowi lekarskiemu w Tarnowie

Plany uruchomienia studiów medycznych w Tarnowie wzbudziły protesty lekarzy rezydentów. W marcowym oświadczeniu zwracali oni uwagę, że Akademia Tarnowska nie otrzymała pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i nie zagwarantowała odpowiedniej jakości kształcenia studentów medycyny.

W środowym (26 czerwca) oświadczeniu Porozumienie Rezydentów podtrzymało swoją negatywną opinię na temat otworzenia kierunku lekarskiego w Akademii Tarnowskiej.

Dzisiaj (26.06.2024) na konferencji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka padła deklaracja, że Politechnika Bydgoska im Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz Akademia Tarnowska zostaną uwzględnione w rozporządzeniu dotyczącym limitów przyjęć na kierunku lekarskim. Przypominamy, że są to uczelnie, które kilka miesięcy temu otrzymały jeszcze negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Zaniepokojenie budzi pobłażliwość Ministra przy przyznaniu limitów Akademii Tarnowskiej. Uczelnia ze 135 godzin zajęć praktycznych z anatomii zaledwie 75 godzin zamierza prowadzić w warunkach prosektorium (na oddalonym o 80km CMUJ). Pozostałe 60 godzin będzie odbywać się za pomocą stołów wirtualnych, symulatora VR oraz fantomów, modeli plastikowych i atlasów. W uprzednio dostarczonych przez nas stanowiskach popartych głosami ekspertów przekazaliśmy, że opieranie nauki anatomii na formie innej niż nauka z preparatami ciał ludzkich jest nieakceptowalna. Prowadzenie niemal połowy wymiaru godzin danego przedmiotu za pomocą półśrodków jest w sposób oczywisty formą bylejakości. Ta decyzja budzi dalsze obawy, że prowadzenie istotnej części zajęć klinicznych w formie symulowanej nie będzie interpretowane przez resort jako nieprawidłowość. Akceptacja bylejakości w kształceniu lekarzy przez Ministra Dariusza Wieczorka podważa zaufanie do merytoryczności podejmowanych decyzji - czytamy na profilu FB Porozumienia Rezydentów.

Sonda
Czy Tarnów jest dobrym miejscem do życia?
Świętokrzyskie. Na kieleckiej Kadzielni czarownice latają nisko

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki