Wpływ smogu na rozwój ciąży

i

Autor: Getty images

Skąd się bierze smog w Tarnowie? Zbada to naukowiec z PWSZ

2019-11-06 8:33

Tarnowski smog zostanie poddany naukowej analizie. Pracownik Katedry Ochrony Środowiska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej opracuje mapę smogową miasta, która pomoże w walce z tym szkodliwym zjawiskiem. Pierwsze wnioski zostaną opublikowane w grudniu tego roku.

Za projekt odpowiada dr inż. Marek Hyc. Na swoje badania otrzymał on grant naukowy w wysokości 15 tysięcy złotych. Celem pracy jest stworzenie mapy Tarnowa z uwzględnieniem miejsc, które są najbardziej zanieczyszczone smogiem. Pozwoli to, dokładnie zbadać przyczyny złej jakości powietrza w mieście. Według naukowca, smog nad Białą pojawia się głównie za sprawą niskiej emisji powstającej przy ogrzewaniu domostw oraz spalin wytwarzanych przez pojazdy mechaniczne. Część trujących substancji jest również "importowana" ze Śląska i Krakowa. 

W Tarnowie zaobserwowałem analogię do zasady Pareto, czyli stosunkowo mała liczba mieszkańców odpowiada za ponadnormatywną jakość powietrza. W mojej ocenie kotły i piece powinny przechodzić przeglądy techniczne, od których, podobnie jak w przypadku pojazdów na stacji diagnostycznej, zależałby ich dalszy los. Obecnie, również w Tarnowie, pojawiają się próby wprowadzenia restrykcyjnych rozwiązań, uważam że emocje są złym doradcą i jestem gotowy wesprzeć swoim doświadczeniem proces ratowania Tarnowa od smogu - stwierdził dr inż. Marek Chyc. 

Wstępne wyniki badań zostaną zaprezentowane w grudniu, podczas konferencji naukowej dotyczącej ochrony środowiska i energetyki, która odbędzie się w Gliwicach. Z kolei wiosną 2020 roku na tarnowskiej PWSZ, dr inż Marek Chyc przedstawi pełną analizę zebranych danych. Konferencja ma mieć charakter otwarty i będą w niej mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani tematyką walki ze smogiem. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki