Spis treści
- Wpływ epidemii koronawirusa na stopę bezrobocia w Polsce
- Małopolska na tle innych województw
- Bezrobocie w Tarnowie i regionie
Wpływ epidemii koronawirusa na stopę bezrobocia w Polsce
Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych we wszystkich urzędach pracy wyniosła w kwietniu 965,8 tysięcy wobec 909,4 tysięcy osób w marcu. Tym samym według oficjalnych danych liczba osób bez pracy w kwietniu wzrosła o ponad 56 tysięcy osób.
Małopolska na tle innych województw
Najnowsze dane GUS-u nie pozostawiają wątpliwości - wzrost stopy bezrobocia wystąpił praktycznie we wszystkich województwach - najsilniejszy był w województwie warmińsko-mazurskim i województwie zachodniopomorskim. W tym pierwszym stopa bezrobocia osiągnęła wartość dwucyfrową i wynosi 10 proc., w drugim przypadku jest to 7,7 proc.
W Małopolsce wzrost w porównaniu z marcem wyniósł 0,5 pkt proc., wobec czego obecnie w skali całego województwa stopa bezrobocia wynosi 4,8 proc. To i tak jeden z najniższych wyników w kraju.
Najlepsza sytuacja na rynku pracy występuje w Wielkopolsce – 3,3% (+0,3 pkt proc.), na Śląsku – 4,2% (bez zmian) i w województwie mazowieckim – 4,7% (bez zmian).
PRZECZYTAJ: Koniec z noszeniem maseczek w Tarnowie! Znamy termin!
Bezrobocie w Tarnowie i regionie
Stopa bezrobocia w Tarnowie wzrosła w kwietniu o 0,4 pkt proc. i wynosi obecnie 4,9 proc. Miasto ciągle może się więc pochwalić wynikiem lepszym niż średnia dla całej Polski (5,8 proc.), ale minimalnie gorszym niż średnia dla województwa małopolskiego (4,8 proc.). Na koniec 2019 roku bezrobocie w Tarnowie wynosiło tylko 4,2 proc.
Dużo gorzej jest w powiecie tarnowskim. Tam zanotowano skokowy wzrost stopy bezrobocia z 6 proc. do 6,6 proc. Przyrost jest większy niż ogólnopolska średnia o 0,2 pkt proc. Od początku roku bezrobocie w powiecie wzrosło już o 0,9 pkt proc.
PRZECZYTAJ: Gdzie jest burza w Tarnowie i okolicy? Ostrzeżenia IMGW, radar burz online, mapa burz