Lej burzowy pod Tarnowem. Miał kilkanaście metrów wysokości
Pod Tarnowem w niedzielę, 9 czerwca pojawił się spektakularny lej burzowy. Trąba miała kilkanaście metrów wysokości. Portal 112Tarnów.pl - Tarnowski Portal Ratowniczy podaje, że pojawieniu się efektownego zjawiska pogodowego towarzyszyła nagła burza. Lej burzowy widzieli między inny mieszkańcy Jadownik Mokrych oraz Miechowic Wielkich w powiecie tarnowskim.
W niedzielę, 9 czerwca w Tarnowie i w powiecie tarnowskim obowiązuje żółty alert pogodowy IMGW związany z burzami. Synoptycy prognozują, że zagrożenie utrzyma się do godz. 20.00. Poniżej dalsza część artykułu.
Grób maleńkiej Oli, która zmarła w szpitalu w Brzesku
Czym jest lej burzowy?
Lej burzowy tworzy się na skutek różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz wiru. Na skutek niższego ciśnienia powietrze wznoszące się wewnątrz leja kondensacyjnego ochładza się szybciej wraz ze wzrostem wysokości, niż wznoszące się powietrze o wyższym ciśnieniu, znajdujące się dalej od środka wiru. Przy założeniu, że wznoszące się powietrze ma taką samą wilgotność w całej objętości, powietrze bliżej środka leja osiąga punkt rosy na mniejszej wysokości niż powietrze znajdujące się dalej. Dalsze wznoszenie powietrza doprowadza do kondensacji i powstania widocznej chmury. Ponieważ ciśnienie jest najniższe w osi wiru, im dalej od tej linii, tym wyżej znajduje się punkt rosy wznoszącego powietrza – stąd bierze się charakterystyczny kształt leja.
Lej kondensacyjny sięgający powierzchni ziemi nazywany jest tornadem lub trąbą powietrzną (albo trąbą wodną, jeśli występuje nad akwenem). Wszystkie rodzaje tornad powstają w wyniku rozwoju leja kondensacyjnego.