Skąd się wziął rok przestępny?
Rok przestępny zdarza się raz na cztery lata i wynika z konieczności dopasowania roku kalendarzowego do roku zwrotnikowego. A wszystko przez to, że ziemia okrąża słońce nieco wolniej, niż byśmy chcieli. Zamiast równych 365 dni zajmuje jej to prawie 6 godzin dłużej. Ta nadwyżka zsumowana przez cztery lata daje niemal pełną dobę i dlatego tegoroczny luty może liczyć 29 dni.
Oni świętują 29 lutego
W ten niezwykły dzień swoje imieniny obchodzą: Antonia, August, Dobrosiodł, Oswald i Roman. Wśród znanych osób urodzonych 29 lutego jest między innymi aktorka Olga Bołądź, raper Ja Rule, czy obecny premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Zgodnie z większością przesądów niespecjalnie mogą się oni z tego cieszyć, ponieważ ta data uchodzi za pechową.
Pogoda nie dopisze, zdrada się nie liczy...
Sporo przesądów związanych z rokiem przestępnym dotyczy pogody. Ma ona płatać ludziom figle, utrudniać prowadzenie prac rolniczych, a według niemieckiego powiedzenia: "Schaltjahr gleich Kaltjahr", rok przestępny jest rokiem zimnym, co akurat obecnie zupełnie się nie sprawdza.
Innym ciekawym zwyczajem związanym z dniem 29 lutego jest przymykanie oczu na... zdrady małżeńskie. Jako że jest to "znikająca data", pojawiająca się tylko raz na cztery lata, wszystko co dzisiaj zrobimy ma jakby mniejszy ciężar.
Mimo wszystko nie polecamy sprawdzania prawdziwości tego przesądu na własnej skórze, bo wtedy pech może rzeczywiście nas nie opuszczać i to nawet dłużej, niż do kolejnego roku przestępnego.