Tarnów: 150. rocznica urodzin Jana Szczepanika. To "polski Edison" wynalazł kamizelkę kuloodporną
W poniedziałek (13 czerwca) w Tarnowie odbyły się obchody jubileuszu 150. urodzin Jana Szczepanika. Wybór miejsca nie był przypadkowy, ponieważ genialny wynalazca, to właśnie w Tarnowie spędził większość dorosłego życia. Do miasta sprowadziła go miłość. W 1902 roku w tarnowskiej katedrze poślubił Marię Dzikowską. Cztery lata później para już na stałe zamieszkała w Tarnowie, zajmując istniejącą do dziś kamienicę przy ulicy Szopena. Małżeństwo doczekało się pięciorga dzieci (czterech synów i córki).
Jan Szczepanik zasłynął licznymi wynalazkami. Wśród najbardziej znanych są: telektroskop, czyli prekursor dzisiejszych telewizorów, system barwnego tkactwa, system kolorowej fotografii, film dźwiękowy, kamizelka kuloodporna, która uratowała życie hiszpańskiemu królowi Alfonsowi XIII. W dowód wdzięczności monarcha odznaczył Szczepanika Orderem Izabeli Katolickiej. Niestety Jan Szczepanik nie dorobił się wielkiego majątku na swoich wynalazkach. Zmarł mając zaledwie 54 lata, jest pochowany na Starym Cmentarzu w Tarnowie, w grobowcu rodziny Dzikowskich, z której pochodziła jego żona - Wanda.
PRZECZYTAJ: 17-letni Mateusz utonął w Jeziorze Orawskim. "Zawsze byłeś uśmiechnięty i pełen energii..."
Z okazji jubileuszu 150. urodzin Jana Szczepanika, pod pomnikiem "polskiego Edisona" złożono kwiaty, a na tarnowskim rynku wykonana została z drona wspólna fotografia z Janem Szczepanikiem. Odbyło się również wręczenie, fundowanych przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Tarnowie, statuetek Jana Szczepanika oraz przyznawanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich medali Jana Szczepanika.
Statuetki, którymi od ponad 20 lat wyróżniane są wybitne postaci tarnowskiej gospodarki, nauki i życia społecznego, w tym roku otrzymali: w kategorii naukowej i wdrożeniowej – autor licznych projektów i patentów, legenda Grupy Azoty, Jan Wais, w kategorii gospodarczej – prezes Bruk-Betu Nieciecza, Krzysztof Witkowski, w kategorii naukowo-badawczej – wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, Jakub Kwaśny, w kategorii naukowo-społecznej – wybitny kosmolog i popularyzator nauki, laureat nagrody Templetona, ks. prof. Michał Heller oraz Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie, w kategorii społecznej – prezydent Krosna, Piotr Przytocki oraz prezes Fundacji im. Jana Szczepanika w Tarnowie, Mieczysław Czosnyka.
Medalami Jana Szczepanika uhonorowano natomiast: prezes Naczelnej Organizacji Technicznej, Renatę Łabędź, członka Zarządu Grupy Azoty S.A., Zbigniewa Paprockiego, prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie, Marka Rzepkę, byłego dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie, Krzysztofa Kołacińskiego oraz firmę Tauron Dystrybucja S.A. Oddział w Tarnowie.
Jan Szczepanik jest patronem szkół w Tarnowie, Krośnie i Łodzi, jego imieniem nazwano również ulice w Tarnowie, Korczynie, Krośnie i Warszawie. Tarnowska rada miejska ogłosiła rok 2022, Rokiem Jana Szczepanika.
ZOBACZ: Ludzkie zwłoki w studni! Szokujące odkrycie pod Tarnowem