Tarnów dofinansuje zabiegi in vitro? Prawie milion złotych za 180 procedur zapłodnienia pozaustrojowego

i

Autor: freestocks-photos/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Tarnów dofinansuje zabiegi in vitro? Prawie milion złotych za 180 procedur zapłodnienia pozaustrojowego

2022-01-26 11:46

Podczas jutrzejszej (27 stycznia) sesji rady miejskiej w Tarnowie, radni zdecydują, czy miejski samorząd będzie dofinansowywał zabiegi in vitro dla par, które z przyczyn naturalnych nie mogą mieć dzieci. Ogólny koszt pięcioletniego programu został oszacowany na 900 tysięcy złotych. Te pieniądze mają służyć dofinansowaniu 180 procedur zapłodnienia pozaustrojowego.

Tarnów dofinansuje zabiegi in vitro? Jutro (27 stycznia) decyzja rady miejskiej

Projekt dofinansowania zabiegów in vitro przez miejski samorząd w Tarnowie jest inicjatywą obywatelską. Podczas jutrzejszej (27 stycznia) sesji rady miasta radni podejmą decyzję w sprawie uchwalenia programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Rozłożony na lata 2022-2026 program zakłada samorządowe dofinansowanie do 180 procedur in vitro. Po przyjęciu programu pierwsze sześć procedur ma być sfinansowane jeszcze w 2022 roku. Koszt pięcioletniego programu to 900 tysięcy złotych, czyli średnio 180 tysięcy złotych rocznie. Jednostkowe dofinansowanie dla starającej się o dziecko pary wyniesie 5 tysięcy złotych. Celem programu jest obniżenie wskaźnika bezdzietności wśród mieszkańców Tarnowa, a prognozy zakładają, że realizacja programu przyniesie skutek w postaci narodzin co najmniej 54 dzieci. W programie mogą uczestniczyć wyłącznie osoby mieszkające w Tarnowie od co najmniej 12 miesięcy, które przedstawią dokumentację medyczną poświadczającą niepłodność, wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego. W dniu zgłoszenia do programu wiek kobiety musi mieścić się w przedziale wiekowym 20-42, natomiast wiek mężczyzny w przedziale 20-50 lat. 

PRZECZYTAJ: Piąta fala i omikron utrudniają pracę służby zdrowia. Od 1 lutego dodatkowe karetki w Małopolsce

Projekt uchwały w sprawie dofinansowania zabiegów in vitro uzyskał pozytywną opinię komisji rodziny i spraw społecznych tarnowskiej rady miejskiej, natomiast opinii pozytywnej nie wyrazili członkowie komisji zdrowia. W programie jutrzejszej sesji rady miasta znajduje się również punkt dotyczący dofinansowania leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Pomysłodawcy tego projektu twierdzą, że ma on służyć parom starającym się o dziecko, które ze względów światopoglądowych nie chcą skorzystać z metody in vitro. W tym przypadku program ma być czteroletni (rozłożony na lata 2022-25), a jego koszt określono na 275 tysięcy złotych. Maksymalna kwota dofinansowania dla jednej pary ma wynieść 4 tysiące złotych. Dodatkowo projekt zakłada, że "wsparcie leczenia niepłodności metodą NaProTechnologii obejmie 60 par, pozostających przynajmniej od 2 lat w sformalizowanym związku małżeńskim". Z dofinansowania mogłyby więc skorzystać wyłącznie małżeństwa. Wprowadzono również wymóg posiadania meldunku w Tarnowie od co najmniej 2 lat, przez przynajmniej jednego z małżonków. Program jest adresowany do osób w wieku 25-45 lat.

ZOBACZ: Szynwałd. 19-latka straciła panowanie nad samochodem. Wylądowała w Wątoku

Sonda
Czy Tarnów powinien dofinansowywać zabiegi in vitro z własnego budżetu?
Tajemnicza przesyłka w Krakowskim Sądzie Okręgowym

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki