Jak wygląda rynek pracy w Tarnowie?
Tarnów liczy 103 528 mieszkańców. Na każdy 1000 pracuje 368 osób. Jest to znacznie więcej od wartości dla całego województwa warmińsko-mazurskiego. Kobiety stanowią 49%, a mężczyźni 51% wszystkich zatrudnionych. Stopa bezrobocia z kolei wynosi 5,3% (6,3% wśród kobiet i 4,4% wśród mężczyzn) i cały czas obserwuje się tendencję spadkową. Poza tym, jest to znacznie mniej od stopy bezrobocia zarejestrowanej dla całego kraju i porównywalnie dla województwa małopolskiego.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Tarnowie wynosi 5 629 zł, co odpowiada 101,9% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce. Najwięcej mieszkańców pracuje w przemyśle i budownictwie (33,7%) oraz w sektorze usługowym (21,6%). Najmniej w branży związanej z finansami (2,5%) i rolnictwie (3,3%).
Tarnów – jakich specjalistów brakuje?
Analizując oferty pracy w Tarnowie, wyraźnie widać zapotrzebowanie na specjalistów z następujących branż:
- fryzjersko-kosmetycznej,
- budowlanej,
- odzieżowej,
- transportowo-spedycyjno-logistycznej,
- administracyjno-biurowej,
- motoryzacyjnej,
- mechanicznej,
- IT,
- elektryczno-elektronicznej i elektromechanicznej,
- ochrony zdrowia,
- pomocy społecznej,
- spożywczej,
- drzewno-meblarskiej,
- drogowej i inżynieryjno-instalacyjnej.

i
Najwięksi tarnowscy pracodawcy
W Tarnowie działa ponad 12 tys. przedsiębiorców, którzy często prowadzą rekrutacje na różne stanowiska. Szukając pracy, warto więc rozważyć złożenie dokumentów aplikacyjnych do niektórych z nich. Do największych należą m.in.:
- Grupa Azoty S. A. (największy koncern chemiczny w Polsce),
- „Sokołów” S. A. (producent mięsa i wędlin),
- ABM Solid S. A. (przedsiębiorstwo budowlane),
- Ampli (przedsiębiorstwo handlu hurtowego),
- ATB Tamel S. A. (przedsiębiorstwo przemysłowe produkujące silniki elektryczne),
- Zakłady Azotowe (przedsiębiorstwo chemiczne),
- Zakłady Mechaniczne „Tarnów” (przedsiębiorstwo produkcyjno-usługowe specjalizujące się w produkcji karabinów),
- PKS Tarnów.
Poza tym, w Tarnowie istnieją liczne hurtownie i sklepy. W mieście funkcjonuje również Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz ponad 100 placówek oświatowych. Wszystkie stanowią potencjalne miejsca pracy dla tarnowian.
Atrakcje turystyczne w Tarnowie a praca
Tarnów przyciąga turystów, którzy „napędzają” miejską gospodarkę. Dzięki znajdującym się na terenie Tarnowa zabytkom, pałacom i terenom zielonym, co roku do miasta przyjeżdża wiele wycieczek i osób prywatnych, chcących zwiedzić to urokliwe miejsce. Co to oznacza dla tarnowian? Dodatkowe możliwości zatrudnienia, np. w hotelach. W Tarnowie znajduje się bowiem 1 hotel 4-gwiazdkowy oraz 4 hotele 3-gwiazdkowe. Praca czeka w teatrach, kinach, muzeach oraz innych instytucjach kulturalno-rozrywkowych. Wiele ofert dotyczy także pracy w gastronomii (restauracje, puby, bary). Z napływem turystów wiąże się również zapotrzebowanie na kierowców taksówek, zarówno tych „tradycyjnych”, jak i obsługujących aplikacje Bolt czy Uber.
Praca zdalna i dodatkowa w Tarnowie
W Tarnowie (podobnie jak w wielu innych miastach w Polsce) popularnością cieszy się również home office. Dlaczego? Ponieważ ten rodzaj zatrudnienia nie obliguje pracownika do współpracy z wyłącznie z tarnowskim przedsiębiorstwem. Zdalny charakter umożliwia bowiem podjęcie pracy z firmą zlokalizowaną w dowolnym miejscu na świecie – zwłaszcza, że rekrutacja też najczęściej odbywa się online.
Wiele lokalnych pracodawców proponuje także inną formę współpracy. Mowa tutaj o pracy dodatkowej (dorywczej/po godzinach). Tarnów – z uwagi na swój „turystyczny” charakter – ma pod tym względem sporo do zaoferowania przedstawicielom różnych zawodów, na przykład z branży gastronomicznej (kelnerzy i kelnerki) czy hotelarskiej (recepcjoniści i recepcjonistki), ale także edukacyjnej (korepetytorzy i lektorzy języków obcych).
Dlaczego warto mieszkać i pracować w Tarnowie?
Tarnów ma sporo do zaoferowania i to zarówno pod względem zawodowym, jak i rozrywkowym. Do najważniejszych zalet życia w tym mieście należą:
- wielość potencjalnych miejsc zatrudnienia – istnienie ponad 12 tys. firm daje duże możliwości zawodowe; pracę w Tarnowie może znaleźć praktycznie każdy bez względu na wiek, czy oczekiwania finansowe;
- różnorodność ofert pracy – jak widać, pracowników w Tarnowie „szuka” wiele branż, a pracodawcy oferują bardzo elastyczne warunki zatrudnienia;
- atrakcje dla dzieci i dorosłych – na terenie miasta działa wiele instytucji kulturalnych i ośrodków rozrywki; w Tarnowie każdy - bez względu na wiek – znajdzie coś dla siebie;
- bogata oferta edukacyjna – wielość przedszkoli, szkół i uczelni wyższych to wygoda oraz oszczędność czasu – zarówno dla rodziców, jak i dzieci.