Z przywileju darmowych przejazdów uczniowie korzystają od września tego roku. Dotyczy to jednak dzieci, które uczęszczają do szkół podstawowych zlokalizowanych w mieście, mimo że autobusy MPK docierają również do sąsiednich gmin. Koszt tego rozwiązania jest szacowany na około 300 tysięcy złotych rocznie. Jeszcze więcej trzeba będzie dołożyć, jeśli radni zdecydują się rozszerzyć uprawnienia darmowych przejazdów na dodatkowe osoby.
Na biurka prezydenta Romana Ciepieli i przewodniczącego rady miasta Jakuba Kwaśnego trafiło pismo od włodarzy gminy Tarnów i gminy Lisia Góra, którzy domagają się równego traktowania swoich mieszkańców. Te samorządy na mocy porozumienia współfinansują działanie tarnowskiego MPK. W przypadku gminy Tarnów jest to suma ponad 3 milionów złotych rocznie.
Polecany artykuł:
Zmiana uchwały w taki sposób, by również dzieci uczęszczające do podmiejskich podstawówek mogły korzystać z autobusów za darmo, należy do kompetencji radnych. Głównym problemem jest znalezienie chętnego, który zapłaciłby za takie rozwiązanie. Budżety samorządów już pękają w szwach i każdy kolejny wydatek jest przyjmowany z dużym oporem. Czy grozi nam wypowiedzenie porozumienia dotyczącego współfinansowania MPK przez trzy sąsiednie gminy? Na razie nikt nie rozważa takiego scenariusza, wójtowie liczą że sprawę uda się załatwić polubownie.
Polecany artykuł: