Węgiel

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Drożyzna uderza po kieszeni

Tarnów: MPEC kupił węgiel na zimę. Będzie bardzo drogo! "Ciepła nie zabraknie, inną sprawą jest jego cena"

2022-08-31 9:30

W Tarnowie dostawy ciepła systemowego nie są zagrożone. Prezydent miasta Roman Ciepiela poinformował, że MPEC kupił już węgiel, a zgromadzony przez spółkę surowiec powinien wystarczyć do końca sezonu grzewczego. Problem leży jednak, gdzie indziej. Z powodu wysokich cen węgla, w tym roku drastycznie wzrosną koszty ponoszone przez odbiorców ciepła.

MPEC Tarnów zrobił zapasy przed zimą. Węgla nie zabraknie, ale będzie drogo

Z deklaracji prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli wynika, że odbiorcy ciepła systemowego mogą być spokojni o ciągłość dostaw ogrzewania. MPEC kupił ponad 32 tys. ton węgla, co powinno wystarczyć do końca sezonu grzewczego. Niestety cena jaką zapłaciła spółka za surowiec była w tym roku prawie trzy razy wyższa, niż w roku poprzednim, stąd również odbiorcy muszą się liczyć z dużo wyższymi kosztami. Dodatkowo od 1 stycznia mają wejść w życie przepisy nakazujące ograniczenie spalania węgla na rzecz gazu, który również podrożał w drastyczny sposób.

W związku z sytuacją na rynku surowców energetycznych, MPEC Tarnów chce pozyskać więcej energii cieplnej z Grupy Azoty. Negocjacje w tej sprawie jeszcze się jednak nie zakończyły. Nie wiadomo też, jak mocno na możliwości dostarczenia ciepła przez chemicznego giganta wpłynie niedawna decyzja o wstrzymaniu pracy części instalacji Azotów.

PRZECZYTAJ: Tarnów: Ciało mężczyzny leżało kilka dni w mieszkaniu. Bliscy nie mogli go pochować przez biurokrację

- Mieszkańcy Tarnowa otrzymujący ciepło z MPEC mogą czuć się tej zimy bezpiecznie. Na placu obok ciepłowni zgromadzone jest już ponad 32 tys. ton węgla. To powinno wystarczyć do końca sezonu grzewczego. Niestety węgiel został kupiony za cenę blisko 3 krotnie wyższą niż w roku ubiegłym i wpłynie to na ostateczną cenę ciepła. Dzisiejsze przepisy przewidują także, że od 1 stycznia 2023 r. należy w miejsce węgla spalać więcej gazu, a ceny gazu osiągają obecnie astronomiczne poziomy. Reasumując w domach i obiektach przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej tej zimy ciepła nie zabraknie. Inna sprawą jest jego cena. Tu wiele będzie zależało od cen gazu i prądu. Dodatkowo MPEC w tych dniach zwiększył możliwości odbioru ciepła z Grupy Azoty z 20 do 30 MW, ale ceny są jeszcze przed ostatecznymi ustaleniami. Jedno jest pewne, oszczędzanie energii będzie częstym i przewodnim tematem naszych rozmów - napisał na FB Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki