Portal znajduje się pod TYM adresem. Mieszkańcy miasta będą mogli za jego pomocą informować, w kórych miejscach niska emisja jest szczególnie dokuczliwa. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zapewnia, że celem uruchomienia portalu nie jest karanie kogokolwiek, ale uświadamianie o możliwościach zmiany systemu grzewczego.
- Nie chcemy administratorów czy właścicieli dymiących nieruchomości w żaden sposób piętnować, ale chcemy do nich dotrzeć i pomóc im poprzez podpowiedzenie sposobów na wymianę źródeł ciepła czy też pokazanie sposób palenia, dzięki którym piece nie dymią. Może też chodzić o tak proste rzeczy jak zmiana materiału opałowego - powiedział Roman Ciepiela.
Polecany artykuł:
Są pieniądze na wymianę źródeł ciepła
Tymczasem najlepszym sposobem na uniknięcie ewentualnych kłopotów związanych z używaniem starych pieców, jest ich zamiana na nowocześniejsze systemy grzewcze. Choć budżet Tarnowa będzie w przyszłym roku mocno okrojony, wydatki na wymianę źródeł ciepła przekroczą 3 miliony złotych.
Osoby, które zdecydują się zamienić ogrzewanie węglowe na ekologiczne mogą otrzymać dotację w wysokości 5 tysięcy złotych. Instalacja kolektorów słonecznych, dzięki pomocy miasta może być tańsza o 4 tysiące złotych, natomiast do paneli fotowoltaicznych magistrat dopłaci 5 tysięcy złotych.
Miasto planuje, że do końca obecnej kadencji samorządu (2023 rok) uda się zlikwidować 1200 z ok. 4000 działających jeszcze pieców węglowych.
Polecany artykuł: