Spis treści
Problem z władzą
Perypetię z wyborami rektora PWSZ w Tarnowie rozpoczęły się od wygaszenia przez ministra nauki mandatu prof. Jadwidze Lasce, która do stycznia tego roku kierowała uczelnią. Swoją chęć objęcia po niej schedy zgłosiło troje kandydatów: prof. Małgorzata Kołpa, prof. Elżbieta Osewska i prof. Michał Nawrocki. Prawo wskazania rektora mają elektorzy, wyłonieni wcześniej przez uczelnianą społeczność. To właśnie na etapie ich wyłaniania miało dochodzić do nieprawidłowości.
Głosowanie odbywało się drogą elektroniczną, a w pewnym momencie nastąpiła awaria systemu za pomocą, którego wybierano elektorów. Studenci skarżyli się, że uniemożliwiono im dokonanie ponownego wskazania kandydata i nie mogli sprawdzić, czy oddany wcześniej głos rzeczywiście trafił na popieraną przez nich osobę. Mimo problemów technicznych nie przedłużono elekcji. Wątpliwości wzbudził również system zabezpieczeń głosowania. Loginami i hasłami do platformy wyborczej były dane znane nie tylko samym studentom, lecz choćby ich kolegom z roku, czy pracownikom dziekanatów.
Nawrocki rezygnuje
Wczoraj (17 czerwca) prof. Michał Nawrocki ogłosił, że rezygnuje z ubiegania się o funkcję rektora. Jako powód wskazał wątpliwości, co do uczciwego przebiegu elekcji.
- Na ręce przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej złożyłem rezygnację z kandydowania w wyborach na funkcję rektora. Uczyniłem to w proteście przeciwko sposobowi, w jaki procedury wyborcze i normy prawne zostały potraktowane przez osoby i instytucje, które powinny stać na ich straży. Uczyniłem to w związku z poważnymi wątpliwościami co do prawidłowości głosowania w wyborach do kolegium elektorów. Poniżej prezentuję skany jednego z wniosków, które w trybie oficjalnym przesłałem przewodniczącemu UKW, a które uzasadniają moją decyzję. Wszystkim, którzy mnie wspierali, serdecznie dziękuję - napisał na FB prof. Michał Nawrocki.
Polecany artykuł:
Kim jest prof. Michał Nawrocki?
Michał Nawrocki urodził się w 1974 roku w Tarnowie. W 1999 ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2005 uzyskał stopień doktora, w 2011 habilitację na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego na podstawie rozprawy: "Wariacje istnieniowe. O ontologii poetyckiej Bolesława Leśmiana".
Jest profesorem w Katedrze Filologii Polskiej na Wydziale Humanistycznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. W 2017 roku został powołany w skład ministerialnego Zespołu specjalistycznego do spraw związanych z finansowaniem inwestycji służących potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych oraz infrastruktury informatycznej nauki.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express.