Tarnów. Stary szpital przestanie należeć do miasta? Samorząd zainwestował w niego miliony złotych

i

Autor: Sasin Tipchai/cc0/pixabay Miasto boi się, że szpital przejdzie pod zarząd ministra zdrowia lub wojewody.

Tarnów. Stary szpital przestanie należeć do miasta? Samorząd zainwestował w niego miliony złotych

2021-01-25 11:48

Władze samorządowe Tarnowa obawiają się, że wyniku zapowiadanych przez ministra Adama Niedzielskiego zmian w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia mogą stracić kontrolę nad starym szpitalem, który obecnie należy do miasta. Jednym z rozważanym przez rząd wariantów jest centralizacja, czyli przekazanie szpitali pod zarząd ministra, lub wojewody. Tymczasem przez ponad 20 lat Tarnów zainwestował w szpital im. Szczeklika ponad 20 milionów złotych.

Stary szpital w Tarnowie przestanie należeć do miasta?

Powołany przez ministra Adama Niedzielskiego zespół ma opracować projekt zmian w funkcjonowaniu służby zdrowia w Polsce. Jednym z rozważanych wariantów jest centralizacja, czyli przekazanie władzy nad szpitalami wojewodom, bądź ministrowi zdrowia. Przeciwne temu pomysłowi są samorządy, które od 1999 roku inwestują w placówki znajdujące się na ich terenie. Jak informuje tarnowski magistrat, przez ponad 20 lat miasto Tarnów wyłożyło 21 milionów złotych na modernizację starego szpitala. Dodatkowo placówka ze środków własnych przekazała 54 mln zł, a z Unii Europejskiej pozyskano 28 mln zł, co daje łącznie 103 miliony złotych. Samorząd podkreśla, że w momencie przejęcia odpowiedzialności za szpital, placówka borykała się z problemami finansowymi i była zadłużona, tymczasem pod władzą miasta od 16 lat wykazuje dodatni wynik finansowy. Szpital stoi również na należących do miasta gruntach. Nowa ustawa dotycząca reformy szpitalnictwa ma być gotowa najpóźniej do końca maja 2021 roku.

PRZECZYTAJ: Ciężkowice. Samochód dostawczy wypadł z jezdni do rowu. Jedna osoba w szpitalu

- Zapowiadane zmiany, mające skutkować odebraniem samorządom funkcji właściciela szpitali i przypisania jej ministrowi zdrowia lub wojewodom, mogą spowodować zupełnie inne niż dotychczas postrzeganie potrzeb zdrowotnych lokalnej społeczności. Centralizacja niesie z sobą bardzo wiele zagrożeń. Warto o tym pamiętać i już dzisiaj głośno i stanowczo wyrażać swoje zdanie wobec tak kontrowersyjnych zamierzeń. Podstawowym problemem ochrony zdrowia jest jej zbyt niskie finansowanie, a nie kwestie podległości właścicielskiej placówek - tłumaczy swoje stanowisko samorząd miejski w Tarnowie.

ZOBACZ: Gwałtowny atak zimy w regionie. POMARAŃCZOWY alert IMGW. Do kiedy obowiązuje?

Sonda
Czy stary szpital powinien pozostać w rękach miasta?

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

CBŚP na tropie gangu narkotykowego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki