PUP podaje dane dotyczące bezrobocia rejestrowanego. Trzeba pamiętać, że nie każda osoba pozostająca bez pracy decyduje się na wizytę w urzędzie i dokonanie rejestracji. Z kolei szeregu wyłączeń dokonuje sama ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Bezrobotnym nie może, więc zostać na przykład ktoś, kto posiada nieruchomość rolną o powierzchni powyżej 2 ha przeliczeniowych, albo pobiera zasiłek stały, lub rentę socjalną.
W październiku stopa bezrobocia dla całej Polski wynosiła 5,1%. To więcej niż obecnie w Tarnowie (4,2%) i minimalnie mniej niż w powiecie tarnowskim (5,4%). Jeszcze lepszym wynikiem może pochwalić się powiat brzeski (4%), natomiast najgorzej sytuacja wygląda w powiecie dąbrowskim (9,5%).
Bezrobocie spada od kilku lat
Jeśli wierzyć danym przedstawianym przez GUS i PUP, gospodarka w Tarnowie od kilku lat ma się świetnie i generuje coraz większą liczbę miejsc pracy. Stopa bezrobocia sukcesywnie spada od kilku lat, często o ponad 1 punkt procentowy rocznie. Od 2014 roku udało się obniżyć jej poziom o ponad połowę:
- 2014: 9,7 proc.
- 2015: 8,2 proc.
- 2016: 7,1 proc.
- 2017: 6 proc.
- 2018: 5,3 proc.