Do tej pory dawcy z Tarnowa, aby oddać osocze stawiali się w punkcie krwiodawstwa i oddawali krew pełną, która następnie było przewożona do Krakowa i tam dzielona na poszczególne składniki. Separator pozwoli robić to na miejscu. Urządzenie trafiło do oddziału terenowego RCKiK przy ulicy Szpitalnej 13, czyli w starym szpitalu. Już wkrótce zacznie służyć pierwszym dawcom.
- Od jutra (20 listopada) będzie można już zacząć pobierać osocze od pacjentów. W Tarnowie cały czas pobierana jest krew pełna, ale też chcieliśmy wzmocnić placówkę sprzętowo, żeby zoptymalizować zasoby osocza. Chcemy być przygotowani na każdą ewentualność, by móc szybciej odpowiadać na zapotrzebowanie. - wyjaśnił Łukasz Guliński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
Polecany artykuł:
Separator pozwoli także na uzyskanie większej ilości osocza od jednego dawcy. Jednorazowo można oddać 450 ml krwi pełnej, która zawiera w sobie około 250 ml osocza. Tymczasem wykorzystując metodę leukaferezy, czyli separacji osocza, można jednorazowo uzyskać aż 600 ml drogocennego płynu. W czasie epidemii koronawirusa szczególnie potrzebne jest osocze ozdrowieńców, wykorzystywane przy leczeniu pacjentów chorych na COVID-19.