Wielkanoc 2020. Co powinno znaleźć się w koszyczku? Jak poświęcić pokarmy? Instrukcja krok po kroku

i

Autor: Emilia_Baczynska/cc0/pixabay W tym roku w kościołach nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów

Wielkanoc 2021. Co włożyć do wielkanocnego koszyczka i jak samodzielnie poświęcić pokarmy? [WIDEO]

2021-04-03 6:00

Tegoroczne Święta Wielkanocne są już drugimi, które będziemy przeżywać w czasie pandemii koronawirusa. W zeszłym roku zrezygnowano z obrzędu święcenia pokarmów w kościołach. W tym roku obrzęd może się odbyć, jednak biskup tarnowski zalecił, by organizować go na przykościelnych placach, a nie wewnątrz świątyń. Pokarmy można również poświęcić samodzielnie, zgodnie z przygotowanym przez diecezję rytuałem. Sprawdź, co włożyć do wielkanocnego koszyczka i jak samodzielnie poświęcić pokarmy na wielkanocne śniadanie.

Spis treści

  1. Jak samodzielnie poświęcić pokarmy?
  2. Co włożyć do wielkanocnego koszyczka?

Jak samodzielnie poświęcić pokarmy?

W tym roku, w przeciwieństwie do poprzedniego święcenie pokarmów może się odbywać nie tylko w gronie rodzinnym, ale też publicznie. Biskup tarnowski zalecił, by tego typu obrzędy ze względu na pandemię koronawirusa organizować na przykościelnych placach. Wówczas nie obowiązują limity dotyczące liczby wiernych mogących równocześnie przebywać w świątyni, jednak uczestnicy święcenia muszą zachowywać dystans społeczny i mieć zakrytą twarz maseczką. Podczas obrzędu księża powinni zachęcić wiernych do odwiedzenia Grobu Pańskiego, a także wygłosić krótkie kazanie mające charakter ewangelizacyjny, skierowane zwłaszcza do parafian, którzy na co dzień nie uczestniczą w życiu religijnym. Na przeszkodzie organizacji święcenia pokarmów na zewnątrz może stanąć pogoda. Synoptycy zapowiadają, że w Wielką Sobotę będzie chłodno i deszczowo. Wobec tego wierni, podobnie jak w zeszłym roku mogą poświęcić pokarmy w gronie rodzinnym. Został nawet przygotowany specjalny rytuał, zgodnie z którym powinna przebiegać ceremonia. Składa się on z krótkiej modlitwy i lektury Pisma Świętego. Biskup zalecił, by przeprowadzić go przed wielkanocnym śniadaniem i połączyć z rozmową przy świątecznym stole. 

PRZECZYTAJ: Tarnów: Narodowy spis powszechny 2021. Jak spisać się w Tarnowie?

Co włożyć do wielkanocnego koszyczka?

Tarnowscy księża filipini przygotowali filmik instruujący jakie produkty powinny się znaleźć w wielkanocnym koszyczku, wraz z wytłumaczeniem towarzyszącej im symboliki. Dowiecie się z niego między innymi, dlaczego symbolem Wielkanocy jest zając. Wśród produktów najczęściej wkładanych do wielkanocnego koszyczka znajdują się: jajka, wędliny, chleb, sól, chrzan i wielkanocne ciasta. Koszyczek najczęściej przyozdobiony jest białą serwetą i bukszpanem, a nieodłącznym elementem święconki jest wykonany z cukru, bądź innego materiału baranek wielkanocny, symbolizujący zmartwychwstałego Chrystusa. 

ZOBACZ: Rodzina 500 plus. Gdzie w Tarnowie można osobiście złożyć wniosek?

Triduum Paschalne w kościele. Co? Gdzie? Kiedy?

Pytanie 1 z 10
Co oznacza łacińskie słowo triduum?
Jak powstają wielkanocne koszyki?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki